Celiakií trpí v ČR až 50.000 lidí, dietní strava je drahá

16.05.2015 Praha 16. května (ČTK) - Až 50.000 Češek a Čechů trpí celiakií, jen u zlomku je přitom diagnostikována. Příčinou nevyléčitelné dědičné nemoci je nesnášenlivost lepku, tedy směsi bílkovin obsažených v obilí. Jediným lékem je bezlepková dieta. Při příležitosti dnešního Mezinárodního dne celiakie pořádá Společnost pro bezlepkovou dietu jubilejní 10. fórum celiaků v kulturním domě Novodvorská v Praze 4, kam vedle pacientů a jejich rodin je zvána široká veřejnost.

Bezlepkové potraviny jsou o dost dražší

Problém je v tom, že bezlepkové potraviny jsou výrazně dražší než ty běžné. Dieta je jedinou léčebnou možností. Zdravotní pojišťovny ji však za lék nepovažují, a tedy z fondu na léčení nehradí. Klienti mohou získat příspěvek v mimořádných balíčcích, pokud splní podmínky. 
Například Všeobecná zdravotní pojišťovna, která přispívá ze všech pojišťoven nejvíc, dává ročně až 6000 korun dětem do 18 let a studentům do 26 let věku. Loni tak vyplatila celiakům v rámci benefitů přes 16 milionů korun. Nejvíce přitom vyčerpali pojištěnci z Jihomoravského kraje, Prahy a Ústeckého kraje. Meziročně stoupla vyplacená částka téměř o 17 procent. 

Pojišťovny přispívají až 5000 Kč

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda přispívá celiakům ročně až 5000 korun, ostatní pojišťovny uvádějí na svých webech příspěvky v rámci stokorun. 
Na dnešním 10. fóru celiaků uslyší návštěvníci od 09:30 do 15:00 důležité informace o nemoci. Prohlédnou si široký sortiment výrobků vhodných pro lidi s nesnášenlivostí lepku, mohou tyto potraviny ochutnat a zároveň s akční slevou nakoupit. 
Společnost pro bezlepkovou dietu je neziskovou organizací, sdružuje lidi s nesnášenlivosti lepku a alergií na lepek. Nabízí odborné poradenství a informuje širokou veřejnost o aspektech bezlepkové diety. Především ale pomáhá těmto lidem naučit se, že chutná strava může být i bez lepku. 

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Hubneme i ve spánku?
Hubneme i ve spánku?

Nedaří se vám zhubnout? Pak byste se měli zaměřit nejen na to, jak se hýbete a co jíte, ale také na správný spánek. V noci můžeme svému tělu k redukci tukových zásob významně pomoci. Není třeba ani nic náročného dělat, hubnutí půjde pozvolna samo. Jak na to?

Jak se ubránit chřipce a virózám?
Jak se ubránit chřipce a virózám?

Chceme-li, aby naše imunita organismu fungovala tak jak má a zajistila nám ochranu zejména v chladných měsících roku, měli bychom zajistit především dostatek vitamínu C a vitamínu A. Vitamín C je účinný proti virům a bakteriím, zatímco „áčko“ funguje skvěle proti infekčním nemocem a hrozbám. Céčko najdeme především v mnoha druzích ovoce a zeleniny, vitamín A se pak nalézá v hojném množství kupříkladu ve vejcích, játrech nebo v rybách.

Lupy ve vlasech? Už nikdy více!
Lupy ve vlasech? Už nikdy více!

Lupy ve vlasovém porostu vlastně nejsou žádnou tragickou chorobou, jedná se spíše o poruchu, která nepůsobí nejlépe z estetického hlediska. Jedná se vlastně o odumřelé kousky pokožky, které pak nevypadají zrovna vábně, zvláště když vám padají na oblečení.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Brainstart

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.