Farmakolog: Pokud se povolí léčba konopím u dětí, tak výjimečně

05.04.2015 Praha 5. dubna (ČTK) - Léčebné konopí by se nemělo uvolňovat k plošnému podávání u dětí. Pokud se jím budou léčit, tak jen zcela výjimečně, řekl ČTK profesor Jan Švihovec z Farmakologického ústavu 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Čeká nás zvýšení limitu a uplatnění nových druhů

Chystaná novela konopné vyhlášky rozšíří spektrum povolených druhů a zvýší měsíční limit pro pacienta z 30 na 180 gramů. Jako výjimečnou ji zřejmě povolí i u dětí. Dosud je povolena jen u dospělých, využívá se kvůli problémům s dodávkami zatím jen sporadicky. 
"Z hlediska odborných společností je rozšíření podávání i na dětský věk kontroverzní. Zkušeností s dětskými pacienty je velmi málo a konkrétních publikací, které by opravňovaly uvolnění, ještě méně. A pokud jsou, tak velmi omezené spíše na jednotlivé případy, ale ne pro indikační oblast," vysvětlil člen předsednictva Purkyňovy lékařské společnosti Švihovec . 

Pro děti jen výjimečně

"Druhá námitka je, že existuje podezření, že konopí může zrychlovat, anebo u predisponovaných jedinců vyvolávat psychické změny, zejména v dětském věku, které mohou dlouhodobě přetrvávat," doplnil. 
Právě kvůli tomu, že bezpečnost u dětí je velmi omezeně prokázána, doporučují odborné společnosti zatím léčbu konopím pro děti plošně neuvolňovat. Také ve světě je většinou přístup individualizovaný, pokud ho jako naprosto výjimečný země i pro děti povolují. "Co jsme zkusili zjistit, praktické podávání u dětí je velmi sporadické, a dokonce v řadě zemí není vůbec uvedeno," shrnul profesor. 
Podle novely konopné vyhlášky, která by měla začít platit zřejmě od června, by mohli nově konopí předepisovat také dermatologové, oftalmologové či geriatři. Vedle inhalace a ústního podání by se konopí podávalo také zevně ve formě masti či balzámu. Pro děti se počítá jen se zevním podáním. 

Konopí lze užívat při rakovině, AIDS a roztroušené skleróze. Ale je pouze na elektronický recept.

Léčbu konopím povoluje zákon v ČR už dva roky na zmírnění utrpení dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Počty léčených pacientů jsou zatím minimální. Lékaři mají na léčbu rozdílné názory, někteří ji podporují, jiní soudí, že mají dostatek klasických léčebných prostředků a konopí nepotřebují. Podle Švihovce je to tím, že lékaři mají pro celou řadu indikací jen velmi omezený zdroj ověřených informací, které by zhodnotily efekt léčby u většího počtu pacientů. "Takže pořád to zůstává spíše jako něco rezervního, když klasická terapie selže," řekl. 
Konopí je jen na elektronický recept, pacienti ho tedy bez lékařského předpisu v lékárnách nemohou koupit. Dosavadní vyhláška povoluje jeden typ konopí, který dováží do ČR nizozemská firma. Rozšířením typů ho bude možné dovážet také z Izraele či Kanady. Smlouva s vítězem soutěže na českého pěstitele zatím podepsána není. Gram dovezeného konopí stojí v lékárnách kolem 300 Kč, český dodavatel zvítězil s cenou 68 Kč bez DPH. Pacientské organizace žádají, aby na léčbu přispívaly zdravotní pojišťovny.

Dávejte v době prázdnin na děti větší pozor
Dávejte v době prázdnin na děti větší pozor

Dětem začnou za měsíc letní prázdniny, což je pro děti samotné velmi žádoucí a vítané, ale pro samotné rodiče je to problém. Kam s dítětem na tak dlouhou dobu, nechat je samotné bez dozoru, nebo jej dát na letní tábor? Kde to je pro dítě bezpečnější? Jeden z nejvíce závažných problémů, se kterým se dítě může v době letních prázdnin setkat je beze sporu sexuální obtěžování.

Líní měšťáci a sportovní děti z vesnice?
Líní měšťáci a sportovní děti z vesnice?

To je mýtus, který se donedávna prosazoval, ale to už není dávno pravda. Lidé si mysleli, že děti, které žily na venkově nebo na maloměstu, tráví hodně času venku a naběhají se svými kamarády dlouhé hodiny po venku.

Konopí je zdravé, ale drahé
Konopí je zdravé, ale drahé

Léčebné účinky konopí jsou známé už dávno, ale pravděpodobně až dnes jsme svědky největšího boomu a také vědeckého pohledu na marihuanu. Ukazuje se, že dokáže léčit mnohé nemoci, na druhou stranu se ale pěstují odrůdy, které jsou vhodné spíše ke kouření a tak nastává takřka neřešitelný problém, spočívající v legislativě. Legalizovat pěstování konopí či nikoliv? Toť současná velká otázka mnoha vlád a stále přibývá zemí, kde si již nemocní můžou vypěstovat vlastní léčebné konopí, nebo je volně v prodeji.

Děti chodí na zubní prevenci častěji než dřív, plyne z dat
Děti chodí na zubní prevenci častěji než dřív, plyne z dat

Praha 6. března (ČTK) - Na preventivní zubní prohlídku chodí děti častěji, než tomu bylo v minulosti. Ukazují to data České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP), řekla její mluvčí Elenka Mazurová ČTK. Aspoň jednu prohlídku u zubaře absolvovalo loni téměř 68 procent dětí. Podle zubařů ale děti mají příliš mnoho kazů. Na vině podle zubařů je především nedostatečná péče o zuby a to, že děti dostávají mnoho sladkostí.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Dárkový poukaz do Wellnes hotelu Kolštejn***

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.