La Repubblica: Vědci prokazují blahodárné účinky sexu

20.02.2015 Řím 19. února (ČTK/La Repubblica) - Uklidňuje, působí proti depresi a proti bolestem a zřejmě i příznivě ovlivňuje paměť. Je jako droga, neboť působí na stejné oblasti mozku jako kokain, kofein, nikotin a čokoláda. A na muže má uspávací vliv. Takové jsou účinky sexu na lidský mozek, zjistili vědci.

Sex působí jako droga

"Jestliže pochopíme, jak sexuální aktivita působí na neurologické úrovni, může nám to pomoci osvětlit i jiné zdravotní problémy. Není však zrovna jednoduché vypichovat takové studie, protože výzkum na tomto poli je ještě ve fázi vývoje. Vědci teprve začínají poodhalovat závoj nad tímto tajemstvím," vysvětluje profesor psychologie na Rutgersově univerzitě v americkém New Jersey Barry R. Komisaruk. 
Dosud je tedy známo, že sex působí jako droga. Vědci potvrzují, že se člověk díky němu cítí dobře. Proto po něm toužíme a věnujeme tolik času hledání partnera. Pocit radosti, který vyvolává, je ve velké části spojen s uvolňováním neurotransmiteru dopaminu, který v mozku aktivuje centra odměny a podobá se působení některých substancí nebo drog. 

Účinky sexu jsou nejen pozitivní

"Užívání kokainu a provozování sexu nevyvolává přesně tentýž pocit, ale oboje se dotýká týchž oblastí mozku," upřesňuje docent psychologie na Kalifornské univerzitě v Los Angeles Timothy Fong. A profesor Komisaruk připomíná, že také kofein, nikotin a čokoláda aktivují centrum odměny v mozku. 
Působí jako antidepresivum. Studie Newyorské státní univerzity z roku 2002 ukázala, že ti, kdo provozují sex bez prezervativu, trpí méně depresivními příznaky než ti, kdo ho používají. Vědci vyslovili domněnku, že některé látky obsažené v semenu, například estrogeny a prostaglandiny, mají antidepresivní účinky. Vědci však doporučují sex bez ochrany pouze mezi stálými partnery. "Jsou i jiné prostředky, jak si zlepšit náladu, ale neexistuje žádný jiný, který by zabránil přenosu pohlavních chorob," varují. 
Sex ale může vyvolat i opačný účinek. Existuje totiž jakýsi druh "deprese po sexu", který pociťovala asi třetina účastníků studie. Jak ale dodává italský list La Repubblica, tento jev je třeba ještě osvětlit. 

Sex ulevuje v bolesti

Sex ulevuje v bolesti. Podle jedné německé studie vypovědělo 60 procent jejích účastníků trpících migrénou, že jim sex částečně či zcela od bolesti ulevil. Jiné výzkumy ukázaly, že u žen stimulace oblasti bodu G zvyšuje práh bolestivosti. Tento jev může být spojen s hormonem oxytocinem, nazývaným hormon lásky, uvádí Beverly Whippleová z Rutgersovy univerzity. 
Sex může dočasně "anulovat" paměť. Každoročně zažije téměř sedm osob ze 100.000 takzvanou přechodnou globální amnesii. "Prázdno" v hlavě trvá od několika minut do několika hodin a v této době si člověk nemůže vzpomenout ani na zcela nedávné události, ani si nemůže nic zapamatovat. Naštěstí to vždy bez následků přejde. 

Sex uklidňuje

Sex však může paměť zřejmě i zlepšovat. Přinejmenším se to ukázalo při pokusech s hlodavci, kdy vědci nechali jednu skupinu myší provozovat sex jen jednou za 14 dní a druhou po tuto dobu nechali zabývat se touto činností denně. Ve druhé skupině byl zaznamenán větší růst neuronů v hipokampu, oblasti mozku spojené s pamětí. Podobný jev je však třeba u člověka ještě ověřit. 
Sex uklidňuje: podle jednoho výzkumu dokázaly osoby vzápětí po sexu lépe reagovat na silně emotivní situace. Tento je je spojen s poklesem krevního tlaku. 
Konečně sex navozuje spánek, a to více u mužů než u žen. To je podle vědců spojeno s vlivem ejakulace na prefrontální kortex, který po dosažení vrcholu potěšení jakoby vypnul. Je to spojeno s vylučováním oxitocinu a serotoninu a může to vysvětlovat, proč je muž po sexu malátný. Ženy dobře vědí, že se to stává, a nyní mohou také pochopit, proč to tak je. 

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Výmluvy mužů
Výmluvy mužů

Možná se vám už někdy stalo, že vás muž odmítl, nechtěl se s vámi milovat. A ono se to ještě stupňuje. Čím to může být?

Mužovo okouzlení ňadry
Mužovo okouzlení ňadry

I když matka příroda stvořila dívčí a ženská ňadra, aby plnila primární účel, a to je kojení, mají obrovský vliv také na muže. Milují je a říká se, že několikaminutový pohled na ženská ňadra dokáže mužům, pokud jej denně opakují, zvýšit jejich věk až o několik let. Jejich obdiv k této ženské chloubě je totiž hluboko zakořeněn v mozkové kůře.

Těhotenství ženy očima mužů
Těhotenství ženy očima mužů

Muži mají mnoho výhod a v řadě žen konkurují ženám, nebo je mohou předhonit. Těhotenství je však výsada, která je výhradně určena ženám. Ale mužů se týká, dokonce více, než by se mohlo na první pohled zdát.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.