Poslanci z výboru vyjadřují podporu zákazu kouření v restauracích

08.01.2015 Praha 8. ledna (ČTK) - Poslanci ze sněmovního zdravotnického výboru vesměs podporují navrhovaný úplný zákaz kouření v restauracích. Vyplynulo to z jejich dnešní debaty. Předloha členů klubu ANO zatím na plénu nepřekonala úvodní kolo projednávání. V říjnu bylo přerušeno a poslanci se k němu zatím nevrátili. Širší normu chystá i ministerstvo zdravotnictví.

Tabákové výrobky jsou spotřební zboží

Novela poslanců ANO má podle spoluautora Igora Nykla díky jednoduchosti šanci na přijetí. "Není v rozporu s ministerským návrhem," uvedl. Česko by se mělo podle Nykla posunout do pozice, kdy se o něm nebude mluvit jako o komínu Evropy. "Nejde o ekonomiku, jde o člověka, ztrácíme lidské životy," podotkl předseda výboru a Nyklův klubový kolega Rostislav Vyzula. Soňa Marková (KSČM) poznamenala, že tabákové výrobky jsou spotřební zboží, jehož správné používání může způsobit smrt. 
Zpravodaj Jaroslav Krákora (ČSSD) připomněl, že na následky kouření v Česku zemře ročně asi 18.000 lidí. Zatímco daňové výnosy z tabákových výrobků činí 60 až 80 miliard korun, náklady léčby jsou dvojnásobné, řekl. Krákora nesdílí obavy, že by restaurace přišly zákazem kouření o zákazníky. "Jako pediatr musím říci, že normální je nekouřit," dodal. 

Rozdělení prostor- kuřácké a nekuřácké

Jiří Štětina z klubu Úsvit navrhoval, aby výbor předlohu podpořil usnesením už nyní. Nakonec se nehlasovalo s ohledem na to, že standardně se tak děje až po skončení prvního sněmovního čtení, v němž poslanci normy výborům přikazují k projednání. Dnešní debata spíše měla být signálem poslancům, že členové výboru by uvítali pokračování projednávání normy na plénu. 
Předloha poslanců ANO zařazuje mezi místa, kde lidé nesmějí kouřit, vnitřní prostory veřejného stravování. Veřejnost je podle předkladatelů na restrikci připravena a pro provozovatele restaurací nebude představovat žádné náklady. 
Kouření na veřejnosti omezují alespoň částečně téměř všechny evropské země. Česko patří k benevolentnějším zemím - od roku 2006 se nesmí kouřit ve školách, kinech a divadlech, sportovních halách, budovách státních úřadů a ve veřejné dopravě. Restaurace musí být od července 2010 označeny, zda jsou kuřácké, nekuřácké, nebo mají oddělené prostory pro kuřáky. Snahy o zpřísnění tabákové legislativy nebyly dosud úspěšné. 

 Kouření v restauracích vadí v ČR stále více lidem
Kouření v restauracích vadí v ČR stále více lidem

Praha 19. května (ČTK) - Kouření v restauracích, kavárnách či barech vadí v Česku stále více lidem, ukázal letošní výzkum Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) a agentury Ipsos. Oproti roku 2012 stoupl jejich počet o deset procentních bodů, na 52 procent. Razantně také přibylo těch, kteří by rozhodně zákaz kouření uvítali, z 28 na 40 procent, řekl dnes novinářům vedoucí studentského projektu FSV UK Miroslav Slíž. V ČR kouří třetina dospělých.

Konopí je zdravé, ale drahé
Konopí je zdravé, ale drahé

Léčebné účinky konopí jsou známé už dávno, ale pravděpodobně až dnes jsme svědky největšího boomu a také vědeckého pohledu na marihuanu. Ukazuje se, že dokáže léčit mnohé nemoci, na druhou stranu se ale pěstují odrůdy, které jsou vhodné spíše ke kouření a tak nastává takřka neřešitelný problém, spočívající v legislativě. Legalizovat pěstování konopí či nikoliv? Toť současná velká otázka mnoha vlád a stále přibývá zemí, kde si již nemocní můžou vypěstovat vlastní léčebné konopí, nebo je volně v prodeji.

Chytré telefony jsou podle německých vědců návykové jako kouření
Chytré telefony jsou podle německých vědců návykové jako kouření

Berlín 23. března (zpravodaj ČTK) - Chytré mobilní telefony jsou stejně návykové jako cigarety. K tomuto závěru došli vědci z univerzity v Bonnu, kteří od loňského roku pomocí speciální aplikace sledují chování stovek tisíc uživatelů chytrých telefonů. Nadměrné užívání mobilních telefonů podle nich není jen záležitostí mladých lidí, stále častěji se potýkají se stejným problémem i lidé starší 50 let.

 Lékárníci pomohou lidem skončit s kouřením či zhubnout
Lékárníci pomohou lidem skončit s kouřením či zhubnout

Praha 14. ledna (ČTK) - Lékárníci pomohou lidem skončit s kouřením či se zbavit nadbytečných kil. Nabídku zveřejnila Česká lékárnická komora na svém webu, kde si lidé mohou najít kontakt na zapojené lékárny ve svém regionu.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Dárkový poukaz do Wellnes hotelu Kolštejn***

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.