5 základních potravin proti stárnutí

11.08.2015 Potraviny proti stárnutí, takzvané anti-aging potraviny, jsou velmi skloňovaným pojmem. Kdo by nechtěl alespoň trochu pozastavit čas a být v lepší kondici? Zde je pět potravin, které pomáhají bojovat s předčasným stárnutím, způsobeným hlavně stresem a špatnými životními návyky dnešní uspěchané doby.

Olivový olej

 

Olivový olej obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které působí antioxidačně a chrání naše cévy. Snižuje hladinu triglyceridů v krvi a brání vzniku aterosklerózy. Pro studenou kuchyni si vybírejte za studena lisovaný panenský olivový olej, přidávat jej můžete do mnoha pokrmů, například salátů, doporučuje se sníst jednu polévkovou lžíci tohoto oleje denně.  

 

Ryby

 

V našem jídelníčku se ryby příliš často a hojně neobjevují, dopřát bychom si je ale měli alespoň 3x týdně. Obsahují omega- 3 mastné kyseliny, a chrání nás před vznikem kardiovaskulárních chorob. Kvůli obsahu prospěšných tuků bychom se rozhodně neměli vyhýbat ani rybám tučnějším, jako je losos, sardinky nebo makrela, tělo tyto tuky ocení daleko více než v jiném mase a dalších potravinách.  

 

Cibule a česnek

 

Konzumace jednoho stroužku česneku denně pomáhá tělo chránit před vznikem rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění. Důležité je i snížení cholesterolu v krvi. Cibule zase pomáhá snížit krevní tlak. Obě tyto „superzdravé potraviny" obsahují antioxidanty a vitamíny, doporučuje se 1 stroužek česneku denně a 4 cibule týdně a díky skvělému zdraví a kondici vskutku alespoň pocitově omládnete.

 

Bobule

 

Červené a černé bobule jako rybíz, ostružiny, maliny, borůvky nebo černé hrozny, obsahují flavonoidy a polyfenoly s antioxidačním působením. Ty dokážou potlačovat účinky některých karcinogenních látek a volných radikálů, které jsou poslední dobou nejznámější substancí způsobující stárnutí buněk i karcinomy. Dopřejte si jich misku alespoň dvakrát týdně.

 

Ořechy

 

Ořechy jsou bohaté na vitamin E a selen, což jsou silné antioxidanty. Denně si jich můžete dopřát hrst, nesmí být ale solené ani jinak dochucované. Ořechy jsou podobně jako výše zmiňované potraviny především prevencí, není to tak, že by odstraňovaly rovnou příznaky stárnutí.

Ty se zatím ryze přirozenou cestou zastavit nedají, avšak prevence je i zde základem úspěchu. Proč stárnutí alespoň nezpomalit, když ho nelze zastavit?

 

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Hubneme i ve spánku?
Hubneme i ve spánku?

Nedaří se vám zhubnout? Pak byste se měli zaměřit nejen na to, jak se hýbete a co jíte, ale také na správný spánek. V noci můžeme svému tělu k redukci tukových zásob významně pomoci. Není třeba ani nic náročného dělat, hubnutí půjde pozvolna samo. Jak na to?

Jak se ubránit chřipce a virózám?
Jak se ubránit chřipce a virózám?

Chceme-li, aby naše imunita organismu fungovala tak jak má a zajistila nám ochranu zejména v chladných měsících roku, měli bychom zajistit především dostatek vitamínu C a vitamínu A. Vitamín C je účinný proti virům a bakteriím, zatímco „áčko“ funguje skvěle proti infekčním nemocem a hrozbám. Céčko najdeme především v mnoha druzích ovoce a zeleniny, vitamín A se pak nalézá v hojném množství kupříkladu ve vejcích, játrech nebo v rybách.

Lupy ve vlasech? Už nikdy více!
Lupy ve vlasech? Už nikdy více!

Lupy ve vlasovém porostu vlastně nejsou žádnou tragickou chorobou, jedná se spíše o poruchu, která nepůsobí nejlépe z estetického hlediska. Jedná se vlastně o odumřelé kousky pokožky, které pak nevypadají zrovna vábně, zvláště když vám padají na oblečení.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.