AFP: Mikrocitrus australský, luxusní ovoce 21. století

31.12.2014 Sydney 31.prosince (ČTK/AFP) - Mikrocitrus australský roste na východě Austrálie, kde byl k radosti největších šéfkuchařů světa před zhruba 20 lety znovu objeven. Několik zrnek na ústřici vykoná zázrak, píše agentura AFP.

Tzv. prstový citroník pochází z Autstrálie

Jeho podlouhlý tvar, od šesti do dvanácti centimetrů, dal vzniknout anglickému názvu finger lime, prstový citroník, zatímco francouzské označení kaviárový citron vzniklo díky malým kuličkám, které jej tvoří a které se podobají kaviáru. Botanici jej nazývají microcitrus australasica, jak byl pojmenován při prvních britských výpravách do Austrálie koncem 18. století. 
Mikrocitrus roste v subtropických lesích na východě Austrálie. S příchodem osadníků, kteří vyklučili půdu, aby tam vysadili své kultury a chovali dobytek, málem vymizel. Avšak citrusový plod rostoucí jak na trnitých keřích, tak na stromech vysokých pět metrů, odolal a v posledních 20 letech dosáhl nového rozkvětu.

Hořká citronová chuť s mírnou kyselostí

V přírodě je na 65 druhů mikrocitrusu australského, ale většina z nich se nehodí k jídlu, uvádí Georgie MacDougallová z družstva Wild Fingerlime Group, které prodává dvanáct druhů. Ovoce má různý tvar, chuť i barvu pohybující se od žlutorůžové přes zelenou po fialovou. Poptávka od počátku tisíciletí neustále roste. 
Slavný katalánský šéfkuchař Ferrán Adriá patřil k prvním, kdo se o toto ovoce začali zajímat. Francouzský šéfkuchař Alain Ducasse přiznává, že ho kaviárový citron ohromil. Stejně tak jeho kolega Antoine Heerah prohlašuje, že když se s ním poprvé setkal, byl nadšen. 
"Cítil jsem zároveň cosi velmi hravého a zároveň velmi revolučního," prohlašuje. Maličké kuličky kloužou po patře a explodují, přitom se uvolňuje hořká, citronová chuť s mírnou kyselostí. Je to "ingredience kuchyně 21. století s revoluční magií, navíc s velmi jednoduchým použitím", dodává šéf restaurantu Chamarré Montmartre v Paříži. 
Michel a Bénédicte Bachesovi se ve svých sklenících nedaleko Perpignanu na jihu Francie pokoušejí vypěstovat nové ovoce. Michel objevil mikrocitrus australský před 25 lety. Začal jej pěstovat a podařilo se mu vytvořit vlastní odrůdu, kterou pokřtil kaviárový citron. 

Produkce Mikrocitrusu australského je omezená

Australská verze má tvar okurky, zatímco Bachesova vypadá jako velká oliva s růžovozelenou slupkou, perleťově růžovými kuličkami, "s nepříliš výraznou kyselostí, s arómatem pampelišky a červeného ovoce bez jádra", říká Michel. Nyní zkouší mikrocitrus zkřížit s krvavým pomerančem, aby tak získal červené kuličky. 
Produkce mikrocitrusu australského je omezená, byť každoročně roste. Georgie MacDougallová odhaduje, že se v Austrálii ročně vyprodukuje asi 20 tun. Jde o křehké ovoce, které se musí sbírat ručně, a to od prosince do srpna. Je to luxusní produkt a cena tomu odpovídá: v Evropě stojí jeden kilogram až 100 eur (2700 Kč). To je zhruba dvě eura (54 Kč) za jeden plod. 
Podle Georgie MacDougallové lze toto ovoce podávat s mořskými plody, používat v salátech, dezertech, koktejlech či v asijské kuchyni. Někteří farmáři se je snaží pěstovat v Kalifornii a ve Španělsku, ale kvalita není taková jako u australského, tvrdí. Nejlepší plody pocházejí ze subtropických oblastí, dodává.

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Jak se ubránit chřipce a virózám?
Jak se ubránit chřipce a virózám?

Chceme-li, aby naše imunita organismu fungovala tak jak má a zajistila nám ochranu zejména v chladných měsících roku, měli bychom zajistit především dostatek vitamínu C a vitamínu A. Vitamín C je účinný proti virům a bakteriím, zatímco „áčko“ funguje skvěle proti infekčním nemocem a hrozbám. Céčko najdeme především v mnoha druzích ovoce a zeleniny, vitamín A se pak nalézá v hojném množství kupříkladu ve vejcích, játrech nebo v rybách.

8 potravin, které urychlí metabolismus a pomohou efektivně hubnout
8 potravin, které urychlí metabolismus a pomohou efektivně hubnout

Nedaří se vám efektivně zhubnout? Kromě zdravého pohybu vám mohou pomoci některé potraviny, které více než jiné urychlují metabolismus.

Noni - ne právě chutné plody s velkým účinkem na vitalitu
Noni - ne právě chutné plody s velkým účinkem na vitalitu

tále častěji se v našich obchodech objevují pro našince méně známé, ba dokonce i zcela neznámé druhy ovoce. Jednou z takových novinek poslední doby je i exotické ovoce noni, které se pěstuje v Tichomořských ostrovech a domácí ho znají jako pomocníka na udržení si dobrého zdraví. V Číně a Indii využívají jeho úžasné vlastnosti již více než 2000 let. Seznamte se s jeho léčivými vlastnostmi i vy.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.