AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

06.10.2015 Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Ale nyní je povinnost zavolala na pomoc do Řecka. V mobilní jednotce MdM na ostrově Lesbos se prakticky bez přestávky starají o tisíce migrantů, kteří sem připlouvají ze sousedního Turecka, napsala agentura AFP.

 

Bolavé svaly, zranění nohou, plicní infekce, střevní potíže. Se zhruba 350 pacienty denně není moc času zabývat se hlouběji jednotlivci.

"Léčíme jim to, co je zjevné na první pohled, ale až dorazí do své cílové země, všichni budou potřebovat důkladné vyšetření," řekl ošetřovatel MdM Christos Doulgaris, podle nějž jednotka pracuje nonstop "jako fabrika".

"Do letošního února jsme tu měli převážně mladé muže, ale teď polovinu představují rodiny, které se vydaly na cestu do Evropy, jakmile to bylo možné," dodal.

 

 

Zatímco zdravotníci dávají dohromady plenky, dětské mléko a vlhčené ubrousky, snaží se matka s pomocí tlumočníka lékařům vysvětlit, že její dceru trápí bolesti bříška. A její synové jsou pokrytí štípanci od hmyzu. "Gastroenteritida, komáří štípance," zní blesková diagnóza. Žena dostane léky a je čas na dalšího pacienta.

Jednadvacetiletý Mahibulláh z Afghánistánu si přišel pro pomoc na své rozbolavělé nohy. "Moc jsem toho nachodil," říká.

 

 

Na ostrově Lesbos působí několik dalších zdravotních dobrovolnických skupin, které pomáhají migrantům. "Osmdesát procent těch, kdo sem přijíždějí, jsou na tom zdravotně dobře - pokud by nebyli, nedostali by se takhle daleko," říká lékař z hlavního zdravotního střediska na ostrově. "Ale udržovat na cestě hygienu je složité," dodává.

MdM vede dvě zdravotní jednotky, kde jsou pacienti rozdělení podle země původu. Syřané jsou léčeni v táboře Kara Tepe nedaleko hlavního města ostrova Mytilény, zatímco další národnosti jsou směřovány do Morie, dalšího tábora ležícího dál na sever. V Morii je jen 12 záchodů pro 1000 lidí.

 

 

Dalším faktorem, který přispívá ke zhoršujícímu se zdraví běženců, je špatná strava. Poslední tři týdny neposkytl řecký stát trpící finanční nouzí migrantům žádné jídlo. Jediné vydatné jídlo denně dostávají od místní cateringové společnosti Elaitis, která se v důsledku toho dostala do finanční ztráty. Za zbytek stravy si běženci musí platit sami, což obvykle znamená skrovné sendviče, protože víc si dovolit nemohou.

"Úřady nám dluží tři miliony eur (více než 81 milionů korun). Dál poskytujeme zdarma 2500 jídel denně, ale víc už toho udělat nemůžeme," řekl AFP Christos Bazinas z firmy Elaitis.

Vlastní zdraví často odsouvají stranou i sami migranti, kteří ve snaze co nejdříve vyrazit dál na cestu odcházejí z nemocnic předčasně či přerušují léčbu. A čas na odpočinek nemají ani děti - jako například syrský chlapec, který se musel vydat dál se sotva zahojenou zlomenou nohou.

Mnoho migrantů trpí značným stresem a především děti jsou náchylné k depresím a fóbiím.

dk hej

 

Průzkum: Největší rezervou zdravotnictví jsou kvalita a mzdy
Průzkum: Největší rezervou zdravotnictví jsou kvalita a mzdy

Praha 15. června (ČTK) - Investice do kvality a mzdy patří podle průzkumu mezi řediteli 156 nemocnic k největším rezervám českého zdravotnictví. Vidí je také v komunikaci s pacienty, v komunikaci personálu a větší efektivitě práce. Ukázal to sedmý ročník výzkumu Barometr českého zdravotnictví, který mezi řediteli nemocnic v květnu provedla organizace HealthCare Institut ve spolupráci s výzkumnou agenturou Ipsos. Výsledky má ČTK k dispozici.

 Lékař: Pro úspěšný přenos embrya je nutné zvolit správný čas
Lékař: Pro úspěšný přenos embrya je nutné zvolit správný čas

Praha 15. června (ČTK) - Pro úspěšný přenos embrya při umělém oplodnění je zásadní, aby se do dělohy dostalo ve správný čas. Stoupne tím naděje pro neplodné páry na potomka. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl primář klinického centra Iscare Jaroslav Hulvert. V klinických studiích se ověřuje metoda vyvinutá španělskými vědci, která umožní správný čas určit. Vychází z toho, že většina žen má v cyklu několikadenní období, kdy děložní sliznice vysílá chemické signály k úspěšnému přenosu embrya.

Na 70.000 Indů polykalo živé rybky, aby se zbavili astmatu
Na 70.000 Indů polykalo živé rybky, aby se zbavili astmatu

Haidarábád (Indie) 13. června (ČTK) - Do jihoindického města Haidarábád tento týden zavítalo kvůli netradiční léčbě na 70.000 lidí. Spolknutí malé živé rybky, která má v ústech speciální směs bylin, jim má pomoci zbavit se astmatu, uvedla agentura AFP.

Barevné kontaktní čočky jdou do módy, říkají odborníci
Barevné kontaktní čočky jdou do módy, říkají odborníci

Brno 22. března (ČTK) - Barevné kontaktní čočky jdou stále více do módy, zejména u žen. Zvyšuje se i jejich kvalita. Na trhu jsou i výrobky z vysoce prodyšných materiálů, které nedráždí oči. ČTK to na veletrhu Opta v Brně řekl specialista společnosti Alcon Pharmaceuticals Petr Vykypěl.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.