Ani při dietě se tělo neobejde bez tuků

18.08.2015 Snažíte se zhubnout? Potom se možná instinktivně začnete vyhýbat všemu, co obsahuje tuk. To ale může být špatně. Tuk potřebuje naše tělo jako jednu ze základních živin. Nesmí jej být samozřejmě moc, a musí jít o tuk správný. Dieta bez tuku škodí podobně jako ta, která je tučná až příliš.

Vyloučit tuk z jídelníčku se nevyplácí

Tělo ví, že tuk ke svému fungování potřebuje, a nenechá se tak snadno ošálit. Vyloučit z jídelníčku tuky nebo sacharidy zkrátka nejde, obojí tělo potřebuje. Navíc v tucích se rozpouštějí důležité vitaminy A, D, E a K. Pokud vynecháte tuky, začne vaše tělo kvůli nedostatku více bažit po sacharidech. A čím méně budete jíst, tím více zásob na horší časy si tělo vytvoří pokaždé, když se konečně najíte.  

Vaše tělo nesmí při hubnutí strádat

 

V praxi to vypadá tak, že pokud nadměrně omezíte tuky, stejně svůj energetický denní příjem „přešvihnete" něčím jiným, protože tělo bude zkrátka požadovat svůj vyvážený denní příjem látek. A kvůli tomu se vám nebude dařit ani hubnutí. Při redukční dietě je nezbytné, aby tělo nestrádalo, ale aby mělo vše, co potřebuje, ne méně, a ani ne více.  

 

Nadměrný příjem tuku zpomalí metabolismus

 

Možná si řeknete, že když jsou tedy tuky v pořádku, že si jich dopřejete dostatek, ale omezíte sacharidy na minimum. To také není dobře. Váš denní příjem energie bude možná v normě, ale příliš tuku ve stravě zpomaluje metabolismus. Vaše tělo bude spalovat mnohem pomaleji, a navíc ještě nějakou dobu potrvá, než se z nadměrného přísunu tuků vzpamatuje.

Při hubnutí a zdravém stravování tedy platí, všeho s mírou. Vzdát se něčeho úplně, nebo příjem nadměrně omezit, k úspěchu nepovede. Nenechte své tělo strádat, ale dopřejte mu vyváženou stravu bez extrémů. Tuků se nejlépe zbavíte sportováním, nikoliv dietami, které vám slibují komfortní shazování váhy v krátkém čase, bez nutnosti se příliš hýbat. Většinou se jedná o obyčejné placebo, které vás pouze odvodní, na druhé straně ale přivodí spoustu dalších komplikací.

 

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Hubneme i ve spánku?
Hubneme i ve spánku?

Nedaří se vám zhubnout? Pak byste se měli zaměřit nejen na to, jak se hýbete a co jíte, ale také na správný spánek. V noci můžeme svému tělu k redukci tukových zásob významně pomoci. Není třeba ani nic náročného dělat, hubnutí půjde pozvolna samo. Jak na to?

Jak se ubránit chřipce a virózám?
Jak se ubránit chřipce a virózám?

Chceme-li, aby naše imunita organismu fungovala tak jak má a zajistila nám ochranu zejména v chladných měsících roku, měli bychom zajistit především dostatek vitamínu C a vitamínu A. Vitamín C je účinný proti virům a bakteriím, zatímco „áčko“ funguje skvěle proti infekčním nemocem a hrozbám. Céčko najdeme především v mnoha druzích ovoce a zeleniny, vitamín A se pak nalézá v hojném množství kupříkladu ve vejcích, játrech nebo v rybách.

Lupy ve vlasech? Už nikdy více!
Lupy ve vlasech? Už nikdy více!

Lupy ve vlasovém porostu vlastně nejsou žádnou tragickou chorobou, jedná se spíše o poruchu, která nepůsobí nejlépe z estetického hlediska. Jedná se vlastně o odumřelé kousky pokožky, které pak nevypadají zrovna vábně, zvláště když vám padají na oblečení.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

B-Komplex forte a hroznový cukr

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.