Dávejte v době prázdnin na děti větší pozor

23.06.2015 Dětem začnou za měsíc letní prázdniny, což je pro děti samotné velmi žádoucí a vítané, ale pro samotné rodiče je to problém. Kam s dítětem na tak dlouhou dobu, nechat je samotné bez dozoru, nebo jej dát na letní tábor? Kde to je pro dítě bezpečnější? Jeden z nejvíce závažných problémů, se kterým se dítě může v době letních prázdnin setkat je beze sporu sexuální obtěžování.

Doba odpočinku, nebo stresu?

Dlouhé letní dny tak nejsou jen obdobím, kdy si děti odpočinou a naberou inspiraci, ale je to také doba, kdy na ně čeká plno nebezpečných aktivit, cizích lidí a prostředí. Jsou tak vystaveny větší psychické zátěži, kdy po době, kdy sedělo v lavici a mělo program, je najednou bezprizorní, tedy v případě, že maminka není paní učitelka, kdy se její prázdniny nekryjí s volnem jejích dětí. 

Šrámy na duši

A tak mohou dítě potkat daleko větší šrámy na duši, než jaké jste doposud řešili přes školní rok. Jedním z těch nejhorších, je zajisté obtěžování sexuální. Velkou roli v tom plní určitě rodiče. Ti hlavně by si měli uvědomit, co jejich dětem hrozí a toto riziko v době letních měsíců co nejvíce eliminovat.

Jak tedy tato rizika snížit na co nejnižší možnou hranici? Jsou jistá pravidla, která bychom měli jako rodiče dodržovat, a to nejen o prázdninách.

Kde je, s kým je a kdy se vrátí?

Než půjde dítě ven, mělo by vám říct, kam jde, do kdy se vrátí a s kým tam jde. A to platí jak pro dobu prázdnin, tak pro dobu školního roku. Pokud nebudete celý den vědět, co dítě dělá a s kým se stýká, nemáte žádnou šanci jej ochránit a monitorovat ho. To zvyšuje riziko, že se vašemu dítěti může něco přihodit.

Jak se chovat k dítěti, které má slabé sebevědomí?
Jak se chovat k dítěti, které má slabé sebevědomí?

Máte doma dítě, které trpí slabým sebevědomím a které by nutně potřebovalo pomoc nejbližších, kteří by mu s tímto palčivým problémem mohli pomoct? Jak na to, abyste ho svým chováním ještě více neutvrdili v tom, že je mimo společnost a nemá nikoho, komu by se mohl svěřovat a kdo by jej chápal?

Co zahýbe se životem vašeho dítěte?
Co zahýbe se životem vašeho dítěte?

Máte doma dítě a sledujete každý jeho pohyb? Nebuďte úzkoprsí a chtějte, aby se dítě radovalo ze svých prvních věcí, z úsměvů, z lásek, kamarádů. Každá taková věc ho totiž posune o kus dále a tím se stává samostatným a soběstačným jedincem. Buďte na něj pyšní a přejte mu to.

Vraťte se do svého dětství
Vraťte se do svého dětství

Cítíte se v dnešním světě špatně a myslíte si, že do něj snad ani nepatříte? Zkuste se podívat nejen na vztah, jaký máte k nejbližšímu okolí, ale hlavně do svého dětství. Právě tam se determinuje vaše osobnost a to, jak se budete cítit v dalším životě.

Když vás dítě přichytí při sexu
Když vás dítě přichytí při sexu

Dříve nebylo výjimkou, když se šestičlenná rodina tísnila v jedné místnosti společně se svými potomky i předky. A tak se děti stávaly svědky rodičovského sexu a ti mladší se dozvídali od starších sourozenců to, co si dnešní děti šeptají v mateřských školách. I dnes si rodiče často neuvědomí, že je v jejich intimních chvilkách může sledovat pár dětských oček.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Dárkový poukaz do Wellnes hotelu Kolštejn***

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.