Děti chodí na zubní prevenci častěji než dřív, plyne z dat

06.03.2015 Praha 6. března (ČTK) - Na preventivní zubní prohlídku chodí děti častěji, než tomu bylo v minulosti. Ukazují to data České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP), řekla její mluvčí Elenka Mazurová ČTK. Aspoň jednu prohlídku u zubaře absolvovalo loni téměř 68 procent dětí. Podle zubařů ale děti mají příliš mnoho kazů. Na vině podle zubařů je především nedostatečná péče o zuby a to, že děti dostávají mnoho sladkostí.

Každý den alespoň jeden dětský pacient s akutním problémem

Do zubní ordinace přijde podle zubařů téměř každý den dítě, které potřebuje akutní zákrok na chrupu. Výjimkou nejsou prý ani děti předškolního věku se dvěma a více kazy, které nelze řešit jinak než vytržením zkaženého zubu. Druhým nejčastějším problémem jsou záněty dásní. 
"Na druhou stranu se zájem o preventivní prohlídky postupně zvedá. Zatímco v roce 2009 je absolvovalo 63 procent dětí pojištěných u ČPZP, loni to bylo už téměř 68 procent. Zhruba polovina z nich absolvovala alespoň dvě preventivní prohlídky za rok, zbytek navštívil stomatologickou ambulanci během dvanácti měsíců alespoň jednou," dodala Mazurová. 

Preventivní prohlídky jsou klíčové

Ke špatnému stavu chrupu dětí přispívá i strach z návštěvy zubaře. Rodiče často mají pocit, že pokud dítě zuby nebolí, není nutní k zubnímu lékaři chodit. Přitom právě prevence je nejúčinnějším nástrojem v boji proti zubním kazům. "Preventivní prohlídky jsou z hlediska zdravého chrupu klíčové. Zubař může zbavit zuby kazů, ale hlavně může dítěti ukázat, jak si správně má čistit zuby a pečovat o dásně," řekla mluvčí. 
ČPZP zaplatila loni za stomatologické zákroky téměř 1,25 miliardy korun, což je růst proti předchozímu roku o 3,2 procenta.

Existuje prevence proti křečovým žílám?
Existuje prevence proti křečovým žílám?

Křečové žíly (varixy) nejsou zrovna ozdobou našich nohou a dokážou pěkně potrápit. Kromě estetického hlediska představují i zdravotní problém. Jaké komplikace nám mohou způsobit, a jde proti nim nějak bojovat?

 Zubaři chtějí, aby si lidé platili obyčejné plomby
Zubaři chtějí, aby si lidé platili obyčejné plomby

Praha 14. května (ČTK) - Zubaři chtějí, aby si pacienti platili obyčejné amalgámové plomby. Částka 1,5 miliardy korun, kterou zdravotní pojišťovny na ně ročně vydají, by se podle nich dala lépe využít na prevenci zubního kazu. V otevřeném dopise dnes prezident České stomatologické komory Pavel Chrz požádal politiky, aby veřejnosti sdělili, že za zubní péči budou muset pacienti platit více peněz. Požadavek na vynětí plomb z veřejného zdravotního pojištění opakují zubaři neúspěšně již dlouhou dobu.

Je libo železné zuby?
Je libo železné zuby?

Bobr je velmi pilné zvířátko, které se v posledních letech prosazuje více a více také na českých řekách. Pro někoho je to malý přírodní zázrak, jiný, zejména pak myslivec a pěstitel lesa, zapláče, když nachází skácené kmeny stromů a poznává, že je to práce právě bobrova. To, jak dokáže bobr kácet stromy, je na hlodavce skutečně nečekaný výkon a způsobují to především jeho zuby.

 Preventivní léky sníží cholesterol zvýšený vrozenou poruchou
Preventivní léky sníží cholesterol zvýšený vrozenou poruchou

Praha 15. ledna (ČTK) - Vysoký cholesterol si ročně vyžádá život 50.000 Češek a Čechů. Zemřou na infarkt, mrtvici či další vážné nemoci srdce a cév, které s vysokým cholesterolem v krvi souvisejí. V řadě případů není příčinou vysokého cholesterolu nezdravý životní styl, ale vrozená genetická porucha, kde samotná úprava stravovacích návyků nepomůže. Účinným řešením pro tyto pacienty je preventivní léčba, sdělil ČTK předseda České společnosti pro aterosklerózu docent Michal Vrablík.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.