Jak mít krásné zuby

19.09.2014 Zní to sice banálně, ale pečujete správně o svůj chrup? Mnoho lidí by se domnívalo, že je to bláhová otázka, ale není tomu bohužel tak. Protože když si vyčistíte zuby za minutu, není to pravé čištění a to vám určitě bílý úsměv a zdravé zuby nezajistí. Co tedy dělat, abyste svým krásným úsměvem mohli okouzlit?

Jak to začalo

 

Jako historicky prvními lidmi, kteří dbali o své zuby, byli už starověcí Babyloňané, a to tak, že žvýkali malé klacíky. Opravdový kartáček vyrobili až Číňané, a to z bambusu a štětin z divokého kance. Ty přišli nám Evropanům moc drsné, ale pak jsme si ho oblíbili i my.

 

Zubní kaz

Je s podivem, jak v dnešní civilizované době může skoro každý dospělý trpět zubním kazem. Jak tedy čistit chrup opravdu správně? Jako první musíme dodržovat dobrou techniku. Kartáček držíme pod úhlem čtyřiceti pěti stupňů, abychom vyčistili i místa pod dásněmi. Každý zub vyčistíme zvlášť, a to díky deseti krouživými pohyby. Jestliže nám nejdou vyčistit všechny tři strany zubu, použijme mezizubní nit nebo kartáček. Držte kartáček velmi jemně, jako byste drželi propisku. Když jej chytnete celou dlaní, pak na něj chtě nechtě tlačíte a riskujete, že si poškodíte dásně a sklovinu. 

Jak dlouho?

 

A co doba? Výzkumy jasně ukazují, že minimální doba, po kterou si zuby čistíme, je tři minuty, a to by mělo probíhat po každém jídle, to je asi nepředstavitelné, proto dodržujme tento režim aspoň dvakrát za den - a to ráno a po večeři. Také kartáček bychom měli měnit, a to jednou za tři měsíce.

 

Pigmentace

Děláte toto všechno a zuby vám pigmentují? Co děláte špatně? Může to být kouřením, nebo pitím kávy, čaje a červeného vína. Pigmentaci ovšem mohou způsobovat i léky nebo potraviny, které mají hodně barviv.

A když si chcete nechat zoubky vybělit, musíte začít od píky, protože zásadním pravidlem je mít dokonale vyčištěné zuby a nesmí na nich být žádný zubní kámen.

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Laktobacily: další z mnoha zdraví prospěšných bakterií
Laktobacily: další z mnoha zdraví prospěšných bakterií

Bakterie mohou být nejen škodlivé, ale i zdraví prospěšné. Záleží na tom, o jaký druh se jedná. Mezi prospěšné bakterie patří například laktobacily, neboli bakterie mléčného kvašení či bifidobakterie. O nich už jste určitě slyšeli, zejména v souvislosti s mléčnými výrobky. Prospěšné bakterie dostáváme do těla spolu s potravou.

Zelené zdraví ze zahrádky
Zelené zdraví ze zahrádky

Mnoho z bylinek působí poměrně nenápadně, nijak výrazněji nekvetou a jsou v podstatě neustále zelené. V té zelené barvě se ale skrývá hodně plusů pro naše zdraví. Pravděpodobně je máte na zahrádce také, ale možná je využíváte pouze jako pochutiny, které se tepelně upravují a tím sice neztratí lahodnou chuť, ztratí ovšem velké množství příznivých látek. Možná nebude od věci doplnit si o nich pár informací.

Raw potraviny- syrové zdraví
Raw potraviny- syrové zdraví

Pro charakteristiku Raw potravin postačí pro začátek říct, že jsou to složky stravy v syrové nebo dokonce živé podobě. Lidé, kteří se takto stravují, se nazývají vitariáni. Hlavním cílem je získat hodnotné živiny, které nejsou tepelně upravovány při teplotě vyšší než 45 stupňů Celsia.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.