Je možné předcházet infarktu?

08.09.2015 Na onemocnění srdce umírá v České republice více než 50% nemocných, nejčastější příčinou je infarkt. V důsledku srdečního infarktu pak zemře více lidí než na všechna onkologická onemocnění dohromady. To jsou jistě varující čísla a fakta a dokazují, že stále jsme se ještě nenaučili správnému životnímu stylu a vhodné prevenci. Právě preventivní kroky a zdravý život s určitými zásadami vás můžou před rizikem srdečních chorob ochránit a samozřejmě prodloužit život. Které to jsou?

Nekouřit:

 

riziko infarktu myokardu u kuřáků je asi dvojnásobné a u jedinců mladších 50 let je zvýšeno dokonce pětkrát. Toto riziko není závislé přímo na počtu cigaret.

 

Zdravý jídelníček:

 

dbejte na zdravé stravování plné zeleniny, ovoce, bez zbytečně velkého množství tuků. Na srdce jsou dobré nejrůznější přírodní zdroje, například si můžeme uvést digitalin, který je ovšem jinak jedem. Tyto jedy se však ve správných rukou promění v účinná léčiva. To, že nadměrný příjem živočišných tuků a solí není vhodný, je již dávno známá věc.

 

Kontrola tělesné hmotnosti a pohyb:

 

se stravováním také souvisí udržení správné tělesné váhy. Zde ale samozřejmě nestačí jen konzumace zdravých jídel, je nutné se rovněž hýbat. Nemusí to být hned urputné běhání či dřina v posilovně, ale třeba jen delší pohodová procházka do přírody. Ideální pro kardiaky je středně náročná aerobní aktivita.

 

Omezte alkohol:

 

Alkohol nemusí být vůbec škodlivý, ba naopak je již prokázáno, že v malém množství tělu nijak neublíží, spíše pomůže. Každý správný vinař ví, že ve víně je pravda, ale také zdraví, když se to s ním nepřehání. Pokud si dáte 2 deci denně, budete posilovat svůj kardiovaskulární systém.

 

Vyhněte se nadměrnému stresu: stres k dnešní době a světu patří, ale není vůbec nutné podléhat mu až příliš. Snažte se být v pohodě navzdory všem nástrahám, svou zlost můžete vybít znovu pohybem a tvrdou prací. Po tréninku a velkém výdeji energie se nám vyplavují endorfiny, které stres spolehlivě potlačí.

 

 

Toto jsou pro někoho možná již chronicky známé zásady, jiní si zde snad najdou pár důležitých poznatků, vedoucích k lepšímu zdraví jednoho z nejdůležitějších orgánů těla, pumpy života, tedy srdíčka.

 

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Hubneme i ve spánku?
Hubneme i ve spánku?

Nedaří se vám zhubnout? Pak byste se měli zaměřit nejen na to, jak se hýbete a co jíte, ale také na správný spánek. V noci můžeme svému tělu k redukci tukových zásob významně pomoci. Není třeba ani nic náročného dělat, hubnutí půjde pozvolna samo. Jak na to?

Jak se ubránit chřipce a virózám?
Jak se ubránit chřipce a virózám?

Chceme-li, aby naše imunita organismu fungovala tak jak má a zajistila nám ochranu zejména v chladných měsících roku, měli bychom zajistit především dostatek vitamínu C a vitamínu A. Vitamín C je účinný proti virům a bakteriím, zatímco „áčko“ funguje skvěle proti infekčním nemocem a hrozbám. Céčko najdeme především v mnoha druzích ovoce a zeleniny, vitamín A se pak nalézá v hojném množství kupříkladu ve vejcích, játrech nebo v rybách.

Lupy ve vlasech? Už nikdy více!
Lupy ve vlasech? Už nikdy více!

Lupy ve vlasovém porostu vlastně nejsou žádnou tragickou chorobou, jedná se spíše o poruchu, která nepůsobí nejlépe z estetického hlediska. Jedná se vlastně o odumřelé kousky pokožky, které pak nevypadají zrovna vábně, zvláště když vám padají na oblečení.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Konopné mazání

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.