Je obezita opravdu tak nebezpečná?

08.10.2014 Obezita, nadváha, tloušťka. To vše jsou synonyma pro nepříjemný fenomén, ve kterém jsme my Češi bohužel na čelních pozicích žebříčku a patříme ve světě k těm nejotylejším.

 

Nadměrná váha vzniká z více důvodů, většinou je na vině nepoměr pohybu ve vztahu ke konzumaci potravin, mohou to být ale také psychologické nebo hormonální poruchy, zapomenout nelze ani na některé léky, zvyšující chuť k jídlu nebo zpomalující metabolismus.

Je obezita vskutku tak nebezpečná, jak nás někdy straší lékaři a média? Popišme si některá největší rizika a nebezpečenství mající vliv na náš organismus a vznikající v souvislosti s obezitou.

 

Cukrovka 2. typu

 

U starších lidí, ale také u dětí s nadváhou, se může vyskytnout nebezpečná cukrovka typu 2. Ta je u nás nejhojnějším onemocněním spojeným s cukrem, tedy spíše jeho nedostatkem. Při podcenění této nemoci se mohou dostavit značné srdeční, ledvinové a zrakové komplikace.

 

Zvýšený krevní tlak

 

Dalším nebezpečím je vysoký krevní tlak. Ten se dá naštěstí s pomocí správně nastavené životosprávy určitým způsobem regulovat. Hlavní zásady jsou zde již dlouhá léta dané a známe je všichni. Nekouřit, nepít příliš alkoholu, vyhýbat se příliš tučným jídlům a především si dopřávat každý den spoustu zdravého pohybu.

 

Srdeční záležitosti

 

I v souvislosti se zvýšeným tlakem krve nebo cukrovkou, o kterých jsme již hovořili, mohou vznikat onemocnění kardiovaskulárního systému a naší pumpy života, srdce. Víme to všichni, přesto se neustále přejídáme, nežijeme zdravě a nesportujeme. I zde patříme my Češi k tomu „nejlepšímu".

 

Další nebezpečí spojená s obezitou:

 

Je toho samo sebou mnohem více, proto si uveďme další důležité komplikace či onemocnění alespoň v bodech.

  • Artróza
  • Dna
  • Nádory
  • Dýchací potíže
  • Zažívací potíže
  • Problémy spotencí
  • Kožní nemoci

obezitou je spojena neodlučitelně také psychika. Na jedné straně tlustí lidé jsou klidnější, na straně druhé mnohdy řeší nepříjemný mindrák vyšší váhy. Může to končit až návštěvami psychologa a jedinou cestou se jeví zase a jen dieta a správný životní styl.

Obezitu nelze podceňovat, je to přece jen také onemocnění.

 

 

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Hubneme i ve spánku?
Hubneme i ve spánku?

Nedaří se vám zhubnout? Pak byste se měli zaměřit nejen na to, jak se hýbete a co jíte, ale také na správný spánek. V noci můžeme svému tělu k redukci tukových zásob významně pomoci. Není třeba ani nic náročného dělat, hubnutí půjde pozvolna samo. Jak na to?

Jak se ubránit chřipce a virózám?
Jak se ubránit chřipce a virózám?

Chceme-li, aby naše imunita organismu fungovala tak jak má a zajistila nám ochranu zejména v chladných měsících roku, měli bychom zajistit především dostatek vitamínu C a vitamínu A. Vitamín C je účinný proti virům a bakteriím, zatímco „áčko“ funguje skvěle proti infekčním nemocem a hrozbám. Céčko najdeme především v mnoha druzích ovoce a zeleniny, vitamín A se pak nalézá v hojném množství kupříkladu ve vejcích, játrech nebo v rybách.

Lupy ve vlasech? Už nikdy více!
Lupy ve vlasech? Už nikdy více!

Lupy ve vlasovém porostu vlastně nejsou žádnou tragickou chorobou, jedná se spíše o poruchu, která nepůsobí nejlépe z estetického hlediska. Jedná se vlastně o odumřelé kousky pokožky, které pak nevypadají zrovna vábně, zvláště když vám padají na oblečení.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Dárkový poukaz do Wellnes hotelu Kolštejn***

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.