Margarín nahradí při hubnutí máslo

10.06.2015 Margaríny jsou dnes dobrou cestou, jak ve stravě zvýšit příjem prospěšných rostlinných tuků a snížit naopak přísun těch živočišných. Obsahují totiž nenasycené mastné kyseliny, které najdeme jen v rostlinných tucích. Mnoho z nich je navíc bohacené o rostlinné steroly, a pokud chcete žít zdravěji a zhubnout, určitě byste měli kvalitní margaríny zařadit do svého jídelníčku. Žádoucí je totiž, aby většinu přijatých tuků ve stravě tvořily právě tuky rostlinné. Margarínem a kvalitními rostlinnými oleji můžeme nahradit máslo a další živočišné tuky, a to v teplé i studené kuchyni.

Jaké je složení margarínu?

Mezi lidmi panuje mnoho mýtů a nepravd o margarínech, jedním z nich dokonce je, že se vyrábějí z ropy. Margaríny ale vznikají z přírodních surovin, jsou směsí rostlinných olejů, tuků a vody. Přidává se i palmový olej, aby vše drželo správně pohromadě, a také není díky tomu nutné přidávat částečně ztužené tuky, který by byly zdrojem škodlivých trans- mastných kyselin. Palmový olej sice obsahuje nasycené mastné kyseliny, ale celkové složení mastných kyselin v margarínech je podle výživových doporučení

Snížení hladiny cholesterolu

Na rozdíl od másla nebo sádla neobsahují margaríny cholesterol. Naopak, mají vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, a do některých se přidávají i rostlinné steroly, a tyto složky se aktivně podílejí na snižování hladiny cholesterolu a omezují jeho vstřebávání. Důležitá je pravidelná a dlouhodobá konzumace těchto potravin, abychom docílili snížení hladiny cholesterolu. 

Nebojte se margarínu

Až si příště půjdete namazat chleba, sáhněte tedy bez obav po margarínu. Některé jsou i speciálně určené pro tepelnou úpravu nebo restování pokrmů, existují například zvláštní tekuté margaríny na vaření. Máslo s obsahem margarínu je rovněž lépe roztíratelné, tedy praktičtější.

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Hubneme i ve spánku?
Hubneme i ve spánku?

Nedaří se vám zhubnout? Pak byste se měli zaměřit nejen na to, jak se hýbete a co jíte, ale také na správný spánek. V noci můžeme svému tělu k redukci tukových zásob významně pomoci. Není třeba ani nic náročného dělat, hubnutí půjde pozvolna samo. Jak na to?

Jak se ubránit chřipce a virózám?
Jak se ubránit chřipce a virózám?

Chceme-li, aby naše imunita organismu fungovala tak jak má a zajistila nám ochranu zejména v chladných měsících roku, měli bychom zajistit především dostatek vitamínu C a vitamínu A. Vitamín C je účinný proti virům a bakteriím, zatímco „áčko“ funguje skvěle proti infekčním nemocem a hrozbám. Céčko najdeme především v mnoha druzích ovoce a zeleniny, vitamín A se pak nalézá v hojném množství kupříkladu ve vejcích, játrech nebo v rybách.

Lupy ve vlasech? Už nikdy více!
Lupy ve vlasech? Už nikdy více!

Lupy ve vlasovém porostu vlastně nejsou žádnou tragickou chorobou, jedná se spíše o poruchu, která nepůsobí nejlépe z estetického hlediska. Jedná se vlastně o odumřelé kousky pokožky, které pak nevypadají zrovna vábně, zvláště když vám padají na oblečení.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Sylimarin

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.