Masticha - přírodní žvýkačka

17.08.2015 Pojeďte se mnou do Egejského moře navštívit ostrov Chios, patřící k Řecku a rozkládající se kousek od tureckých břehů, který je plný léčivé atmosféry. Roste tam významná rostlina - řečík lentišek. Je sice pravda, že ho můžeme potkat v celém východním Středomoří, avšak pouze na jihu ostrova Chios roste speciální odrůda, z níž se získává unikátní pryskyřice - masticha.

Jak se získává masticha (léčivá pryskyřice)

 

Péče o stromy není vůbec jednoduchá a my bychom ji určitě nezvládli. Je k tomu potřeba zručnost a bohaté zkušenosti. Hned zjara pěstitelé stromy prořežou, aby je mohly obejmout sluneční paprsky a vzduch. Než však začnou s nařezáváním kůry, pozorně vyčistí půdu kolem kmenůpopráší ji takzvanou asprohomou, což je speciální bílá zemina z jihu ostrova. Kolem kmenů se tak na zemi objeví bílé kruhy. A čím pečlivěji bude zemina připravena, tím čistší sklizeň pryskyřice proběhne.

 

 

Sklizeň pryskyřice začíná v polovině července, to je správná doba pro nařezávání kůry lentišků. Nařezávání se provádí speciálním nástrojem, kdy se do jedné z hlavních větví udělá šest speciálních zářezů. Nesmí se přitom poškodit dřeň stromů. Masticha, léčivá pryskyřice, totiž vytéká ze spodní vrstvy a stačí proto říznout pouze do hloubky čtyř až pěti milimetrů. Jakmile dopadnou mastichové slzy na zem, vytvoří placičky nebo kuličky a díky asprohomě, bílé zemi, se nepřilepí k podkladu. Vyteklá pryskyřice se ponechá na zemi přibližně 20 dnů, dokud neztuhne. Poté se vše posbírá a sběrači oberou i ztuhlé kapky na stromech.

Následně nastoupí do práce něžné pohlaví, a surovou mastichu zbaví nečistot prosetím a propláchnutím. Poté jemné ženské ruce ještě mechanicky dočistí každý kousek.

 

Mastichu bychom měli žvýkat pro zdraví i my. Proč?

 

 

  • Rozhýbáme-li mastichu, za pár okamžiků tvrdá hrudka změkne, a začne vydávat příjemnou chuť i vůni. Je to vynikající trénink pro svaly kolem čelistí - po pravidelném tréninku vydržíme žvýkat i hodinu, posílíme totiž svaly kolem čelistí.

  • Žvýkáním mastichy cvičíme i dásně, masírujeme je a vytváříme větší množství slin. Čistíme tak ústní dutinu od plaku, od škodlivých bakterií, které přispívají ke vzniku paradontózy.

Celá tato procedura přispívá i k léčbě xerostomie, což je specifická suchost v ústech, kdy se netvoří sliny.

  • Stoprocentně vás pochválí váš stomatolog, protože nebudete mít žádné zubní kazy. Nebudou vám hrozit žádné stomatologické zásahy.

Pokud se obáváte žvýkání kvůli již probíhající parodontóze nebo máte obnažené zubní krčky, můžete zvolit zubní pasty s výtažkem mastichy.

  • Již v antice se používala na onemocnění žaludku a na zažívací potíže. Její účinky byly potvrzeny mnoha klinickými studiemi - především v arabském světě, kde je masticha běžnou součástí léků - proti žaludečním a dvanáctníkovým vředům, neboť dokáže zlikvidovat Helicobacter pylori, což je bakterie zodpovědná za choroby žaludku a dvanáctníku.

  • Čistí a desinfikují trávicí trakt. 

 

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Hubneme i ve spánku?
Hubneme i ve spánku?

Nedaří se vám zhubnout? Pak byste se měli zaměřit nejen na to, jak se hýbete a co jíte, ale také na správný spánek. V noci můžeme svému tělu k redukci tukových zásob významně pomoci. Není třeba ani nic náročného dělat, hubnutí půjde pozvolna samo. Jak na to?

Jak se ubránit chřipce a virózám?
Jak se ubránit chřipce a virózám?

Chceme-li, aby naše imunita organismu fungovala tak jak má a zajistila nám ochranu zejména v chladných měsících roku, měli bychom zajistit především dostatek vitamínu C a vitamínu A. Vitamín C je účinný proti virům a bakteriím, zatímco „áčko“ funguje skvěle proti infekčním nemocem a hrozbám. Céčko najdeme především v mnoha druzích ovoce a zeleniny, vitamín A se pak nalézá v hojném množství kupříkladu ve vejcích, játrech nebo v rybách.

Lupy ve vlasech? Už nikdy více!
Lupy ve vlasech? Už nikdy více!

Lupy ve vlasovém porostu vlastně nejsou žádnou tragickou chorobou, jedná se spíše o poruchu, která nepůsobí nejlépe z estetického hlediska. Jedná se vlastně o odumřelé kousky pokožky, které pak nevypadají zrovna vábně, zvláště když vám padají na oblečení.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

B-Komplex forte a hroznový cukr

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.