Metabolický syndrom

09.10.2015 Metabolický syndrom trápí mnoho lidí, ale někteří o tom ani nemusí vědět. Pod tento termín se dá zahrnout mnoho různých rizikových faktorů nebo jednotlivých nemocí, které mají svůj původ v nesprávně fungující látkové výměně. Způsobují komplikace zdravotního stavu, některé z nich patří k civilizačním nemocem. Možná, že i vaše problémy mají původ v metabolickém syndromu, a ani si to neuvědomujete.

Od nespecifických příznaků až k diabetu

 

Tomuto syndromu se někdy říká také syndrom X nebo „smrtící kvarteto". V začátku bývá velmi často inzulinová rezistence. V důsledku syndromu onemocní člověk často diabetem 2. typu, komplikacemi jsou kardiovaskulární a oběhové potíže, mrtvice a podobné nepěkné stavy. Mnoho lidí se nemocní necítí a to je kámen úrazu. Jak vlastně tento syndrom vzniká? Příčina je zčásti genetická, velký podíl má ale i nesprávný životní styl, pokud se málo hýbete a nezdravě stravujete, zvyšujete riziko, že onemocníte.  

 

Jak se metabolický syndrom diagnostikuje?

 

Je k tomu potřeba měření tělesných proporcí, především tedy obvodu pasu, a také několik krevních parametrů. Velmi často se tedy tento syndrom vyskytuje u obézních lidí. V Americe jím trpí minimálně čtvrtina lidí nad 20 let!

 

Jaké základní projevy má tento syndrom?

 

  • abdominální obezita (značný obvod pasu)

  • vysoký krevní tlak

  • nízká hladina „hodného" HDL cholesterolu

  • vysoká hladina tryacylglycerolů (tuků) v krvi

  • cukrovka 2. Typu

 

Co dělat při podezření na metabolický syndrom

 

Pokud se necítíte dobře, trpíte nadváhou, nežijete příliš zdravě a v rodině máte metabolické potíže, obzvláště cukrovku, určitě byste měli začít pro své zdraví něco dělat. Poraďte se s lékařem, případně dietologem, nechte si změřit krevní parametry a zaměřte se na zdravý životní styl. Pokud ještě cukrovkou netrpíte, máte velkou šanci, že její nástup oddálíte nebo se jí dokonce vyhnete. I když už ale metabolický syndrom a cukrovku máte, je velice pravděpodobné, že novým přístupem své potíže dokážete mírnit a minimalizovat.  

 

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Hubneme i ve spánku?
Hubneme i ve spánku?

Nedaří se vám zhubnout? Pak byste se měli zaměřit nejen na to, jak se hýbete a co jíte, ale také na správný spánek. V noci můžeme svému tělu k redukci tukových zásob významně pomoci. Není třeba ani nic náročného dělat, hubnutí půjde pozvolna samo. Jak na to?

Jak se ubránit chřipce a virózám?
Jak se ubránit chřipce a virózám?

Chceme-li, aby naše imunita organismu fungovala tak jak má a zajistila nám ochranu zejména v chladných měsících roku, měli bychom zajistit především dostatek vitamínu C a vitamínu A. Vitamín C je účinný proti virům a bakteriím, zatímco „áčko“ funguje skvěle proti infekčním nemocem a hrozbám. Céčko najdeme především v mnoha druzích ovoce a zeleniny, vitamín A se pak nalézá v hojném množství kupříkladu ve vejcích, játrech nebo v rybách.

Lupy ve vlasech? Už nikdy více!
Lupy ve vlasech? Už nikdy více!

Lupy ve vlasovém porostu vlastně nejsou žádnou tragickou chorobou, jedná se spíše o poruchu, která nepůsobí nejlépe z estetického hlediska. Jedná se vlastně o odumřelé kousky pokožky, které pak nevypadají zrovna vábně, zvláště když vám padají na oblečení.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Dárkový poukaz do Wellnes hotelu Kolštejn***

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.