Moje dítě má špatnou paměť

18.02.2015 Zlobíte se na své dítě, že má špatnou paměť a že mu musíte všechno neustále opakovat a připomínat, nebo jinak by si zapomněl někde snad i svou hlavu? Podle odborníků ale nic takového jako je špatná paměť neexistuje. Pokud se bude mozek cvičit, pak to, co si do něj uschováte, by mělo vydržet, a to i v případě vašich zapomnětlivých dětí.

Informace mají být jasné a emočně nabité

Pokud dítěti předložíte informaci, která bude jasná, zajímavá a užitečná a navíc ji okořeníte emocemi, tedy například humorem, bude mít vaše dítě větší šanci na to, že si paměť uloží. Jak ale udělat informaci takovou, aby dítěti nebo i dospělému přišla zajímavá?

Mnemotechnické pomůcky a jejich jedinečné kouzlo

Znáte to, jak jste si nemohli zapamatovat těžké slovíčko, ale připomínalo vám jiné známé slovíčko? Tak tomu se říká mnemotechnické pomůcky. A nebojte se zaexperimentovat, i když vám to přijde na první pohled dětinské nebo dokonce hloupé, tím víc bude pomůcka působit. Můžete si slova také říkat v rytmu dětských říkanek a písniček, všechno je povoleno.

Akronymy a akrostikum pomohou

Další dobrou cestou pro posílení paměti vaší i vašich dětí jsou akronymy - to jsou slova, která nemají smysl, ale vytvoříte si je z počátečních písmen slov, která si chcete zapamatovat. Podobně je na tom také věta složená ze začátečních písmen slov, jedná se tedy o akrostikum - poloměr země má 6 378 kilometrů. To si asi nezapamatujete, ale když si zapamatujete větu: Še- tři se o-so-bo, pak budete mít vyhráno.

Předložte informace vašim očím

Mnoha z vás mohou pomoci také vizualizace. Zvýrazněte si barevně informace, které jsou pro vás nosné, a když se budete soustředit, tak si je vybavíte. Existují osoby, které mají spojené informace právě s jejich barvou. Například číslo pět vidí jako jasně červenou, jedná se většinou o lidi, kteří mají rádi matematiku.

Nahlédněte do ženské hlavy
Nahlédněte do ženské hlavy

Mnozí muži si přejí nahlédnout do ženské hlavy, aby věděli, co si žena myslí, nad čím přemýšlí a co by po nich chtěla, aby se cítili jako opravdoví chlapi, kteří jsou pro ženu prostředníky mezi světem a jimi samotnými.

Schopnost odolat strachu
Schopnost odolat strachu

Strach nás ovládá, jsme v době, která se živí strachem - média živí naše hlavy propagandami, které nás mají vehnat do kouta. Zaměstnavatel tlačí na naši výkonnost a my jsme hnaní obrovským motorem vpřed a nemůžeme se ani chvilku zastavit. Jak se z toho vymanit?

Moderní babičky
Moderní babičky

Mít dobrou babičku, která ráda pohlídá vnoučata, je dnes opravdu k nezaplacení. Děti tak u ní mohou zažít jinou výchovu, a navíc někoho, kdo na ně má čas a nemusí chodit do práce a věnovat se dalším povinnostem, jako je stavění domu, koupě auta a jiné.

Buďte úspěšní
Buďte úspěšní

Úspěch pro každého z nás znamená něco jiného. Pro někoho z nás je to úspěch v práci, pro jiného z nás je to snížení váhy, pro dalšího je to zlepšení vztahů s manželem. Ať je to jakýkoliv druh spěchu, pro všechny platí několik základních pravidel, která je nutno dodržovat. A hlavně, neodkládejte je na zítřek, začněte s nimi hned teď. Nehledejte výmluvy, proč to právě teď nejde.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.