Nejzdravější ryby a mořské plody

08.06.2015 Už dlouho víme, že v rybách a mořských plodech se ukrývá spousta příznivých látek, nevyčerpatelná zásoba zdraví a života. Jsou dokonalé pro diety, protože neobsahují ve většině případů příliš mnoho tuku. A když už se v nich nějaký nachází, tak je to omastek zdravý. Některé druhy ovšem zcela dominují a řadí se ke skutečným delikatesám, stejně jako obsahují nezměrné množství minerálů, vitamínů a stopových prvků pro správné fungování lidského organismu. Které to konkrétně jsou?

Ryby plné zdraví

Nejprve se pozastavíme u nejhojnějších obyvatel našich moří, tedy ryb. Ty nejzdravější obsahují zejména omega 3 tukové skupiny, s jejichž pomocí posílíte mozek i srdeční funkci, zlepšíte krevní oběh. Díky lepšímu okysličení krve se také zkvalitní paměť a schopnost učení. Těmi nejzdravějšími jsou:

Tuňák

Tuňák je výtečným zdrojem bílkovin, přitom ale není tolik kalorický. Obsahuje rovněž vitamíny B6 a B12. V mase a tuku tuňáků se nalézá selen, který napomáhá při prevenci proti rakovině.

Losos

Jednoznačně největší množství omega 3 tuků najdeme v oblíbené a gurmány vyhledávané rybě, kterou je červený losos. Ale pozor, lososi, kteří jsou chovaní v umělých velkochovech, bývají krmeni obilím, díky čemuž bohužel ztrácí téměř všechny zmiňované zdravé složky.  

Ústřice

Ústřicím jsou od dávných dob připisovány afrodiziakální účinky, ale obsahují rovněž velké množství stopového prvku selenu, který je nezbytný pro správnou funkci imunitního systému. Říká se jim také potrava pro mozek, podporují činnost neuronů. Bílkovinná látka tyroxin, která se v ústřicích nachází, se zase v mozku přeměňuje na dopamin a dodává nám pocit spokojenosti až štěstí.

Lahodní i zdraví korýši

Velké množství druhů korýšů je možné konzumovat a chutnají vskutku skvěle. K tomu si přičtěte vysoký obsah selenu proti rakovině, množství bílkovin a dalších nutričních látek, které v konečném důsledku zajistí nejen lepší metabolismus a krevní oběh, ale také lepší pocit na duši. Korýši obsahují Astaxantin nebo karotenoidy, které jsou dokonce lepšími antioxidanty, než například beta-karoten či lutein.

Mořské plody jsou nejlepší i nejchutnější, když se vyloví, žádné dlouhé skladování se nedoporučuje, snad jen zamražení. Tak si nechte chutnat a zpestřete svůj jídelníček rybou nebo rakem, na které jste dosud trochu zapomínali.

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Geopatogenní zóny: jsou výmyslem či nikoliv?
Geopatogenní zóny: jsou výmyslem či nikoliv?

Už jste slyšeli o místech na zemi, která mají negativní až zhoubné účinky na lidské zdraví? Říká se jim geopatogenní zóny, a někdo na ně věří, jiný zase ne.

Noni - ne právě chutné plody s velkým účinkem na vitalitu
Noni - ne právě chutné plody s velkým účinkem na vitalitu

tále častěji se v našich obchodech objevují pro našince méně známé, ba dokonce i zcela neznámé druhy ovoce. Jednou z takových novinek poslední doby je i exotické ovoce noni, které se pěstuje v Tichomořských ostrovech a domácí ho znají jako pomocníka na udržení si dobrého zdraví. V Číně a Indii využívají jeho úžasné vlastnosti již více než 2000 let. Seznamte se s jeho léčivými vlastnostmi i vy.

Jak nastartovat hubnutí
Jak nastartovat hubnutí

Hubnutí je zvlášť teď v létě téma, na které každý slyší. Ale ony existují i rady, které jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pojďte si je s námi prostudovat, snad právě teď uhodíme hřebík na hlavičku a najdete tam něco, co se vám zalíbí a začnete pro své tělo i zdraví dělat.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.