Opary a co na ně pomáhá

07.10.2015 Původci oparů jsou viry, které se skrývají ve 4 z 5 lidských těl, u většiny z nich se ovšem nikterak neprojevují a zůstávají latentní. To ale neznamená, že tito lidé mají lepší imunitu, oparem může člověk reagovat například na stres nebo rozčilení, ženy rovněž na blížící se menstruaci.

 

Někdy je průvodním jevem při nachlazení a dalších onemocněních především virového původu. Poslední dobou se ukazuje, že opar se může objevit dokonce i po požití určitých jídel nebo nápojů. Jak opary řešit když už vzniknou a jak jim předcházet?

 

Mastičky a náplasti mějte vždy s sebou

 

Pokud vás trápí opary často, měli byste s sebou vždy nosit účinnou mastičku, kterých už je dnes na trhu poměrně dost. V případě, že vás zastihne nepříjemný opar mimo domov a mimo dosah lékaře či jiné pomoci, bude mastička vaší jedinou záchranou. Je však potřeba zakročit co nejdříve, tedy pokud možno již tehdy, kdy cítíte první náznaky svědění. Čím dříve budete mastičku aplikovat, tím je větší šance, že oparu zabráníte, nebo ho alespoň co nejvíce omezíte. Podobné použití mají náplasti, které jsou již napuštěné příbuznou látkou, jako je v masti. Přiloží se na ránu, čímž se především minimalizuje riziko dalšího šíření.

 

Prevence

 

Pokud hovoříme o prevenci, je dobré užívat správné množství vitamínu B, vitamínu C a také zinku. Někteří lékaři doporučují u osob se zvýšenou citlivostí na bolest užívání léků proti bolesti. Opary mohou být také výsledkem nečistot a nezdravého života, proto dodržujte hygienu, neolizujte nečisté předměty a neberte do úst cizí tělesa.

 

Jak mírnit symptomy

 

Symptomy oparů můžeme zmírnit také některými homeopatiky, nebo zkusit bylinkový obklad, kupříkladu z meduňky, měsíčku nebo máty. Dobré je pít černý čaj a najdou se i jedinci, kteří si velmi chválí používání bílého jogurtu, kterým postižené místo potírají.

 

A co úlek?

 

Někdo směle tvrdí, že opary mohou vznikat také z leknutí. Svým způsobem na tom něco je, ale není to úplně pravda. Souvislost najdeme opravdu spíše se stresovými situacemi, ale také strachem či výraznou nervozitou, že by se ale objevil vřídek ihned po úleku, není prokázáno.

 

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Hubneme i ve spánku?
Hubneme i ve spánku?

Nedaří se vám zhubnout? Pak byste se měli zaměřit nejen na to, jak se hýbete a co jíte, ale také na správný spánek. V noci můžeme svému tělu k redukci tukových zásob významně pomoci. Není třeba ani nic náročného dělat, hubnutí půjde pozvolna samo. Jak na to?

Jak se ubránit chřipce a virózám?
Jak se ubránit chřipce a virózám?

Chceme-li, aby naše imunita organismu fungovala tak jak má a zajistila nám ochranu zejména v chladných měsících roku, měli bychom zajistit především dostatek vitamínu C a vitamínu A. Vitamín C je účinný proti virům a bakteriím, zatímco „áčko“ funguje skvěle proti infekčním nemocem a hrozbám. Céčko najdeme především v mnoha druzích ovoce a zeleniny, vitamín A se pak nalézá v hojném množství kupříkladu ve vejcích, játrech nebo v rybách.

Lupy ve vlasech? Už nikdy více!
Lupy ve vlasech? Už nikdy více!

Lupy ve vlasovém porostu vlastně nejsou žádnou tragickou chorobou, jedná se spíše o poruchu, která nepůsobí nejlépe z estetického hlediska. Jedná se vlastně o odumřelé kousky pokožky, které pak nevypadají zrovna vábně, zvláště když vám padají na oblečení.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

B-Komplex forte a hroznový cukr

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.