Poznejte svůj somatotyp a cvičte efektivněji

06.10.2015 Pokud budete znát svůj somatotyp, tedy tělesnou stavbu, zvýšíte efektivitu cvičení, ale také se naučíte správně stravovat. Upravíte si svůj jídelníček na míru organismu a potíže se zažíváním budou ty tam. Naučíte-li se poznat všechna úskalí a zákoutí svého tělesného typu, můžete rovněž efektivněji hubnout. Jaké jsou tedy základní somatotypy? Možná vám jejich rozčlenění pomůže poznat svou vlastní fyzickou stránku a své možnosti.

Endomorfní typ

 

Tento tělesný typ je vhodný především pro silové sportování a přírůstky váhy či svalové hmoty jsou rychlejší. Mnohdy však je takový nárůst spojený také s nárůstem množství tuku. I proto by měli lidé s tímto typem postavy volit aktivitu aerobní a příliš nezatěžovat kloubní aparát. Většinou je tento somatotyp více náchylný k tloustnutí. „Endomorfové" by měli konzumovat více bílkovin než sacharidů. 

 

Ektomorfní typ

 

Tito lidé jsou většinou hubení, jejich kostra však může být poněkud méně stabilní. Jejich predispozice jsou především dokonalé pro vytrvalostní sporty, v silových disciplínách příliš nevynikají. Vybudování větší svalové hmoty je pro ně náročné, ne-li zcela nemožné a znamená často drastické zásahy do metabolických a biologických procesů těla. Ektomorf nepotřebuje tolik pohybu, aby shazoval kila a většinou diety tak moc neřeší, jeho příjem sacharidů může být vyšší.  

 

Mesomorfní typ

 

A pak je tu zlatý střed, „něco mezi" a vlastně dokonalá tělesná konstituce. Mesomorfní typ se vyznačuje typicky atletickou postavou a schopností pro rozličné sporty. Dosahuje nejrychlejších svalových přírůstků, které ovšem nemusí být tolik masivní. Ideálním představitelem isomorfního somatotypu je atlet běžec, zdolávající trať 400 metrů, případně i rychlejší sprinteři.

Tak co, poznali jste se v některém z těchto somatotypů? Pokud víte, kam patříte, tak studujte dále vhodné potraviny i správné cvičební postupy a naučte se znát své tělo dokonale. Pak dosáhnete také dokonalé postavy.  

 

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Hubneme i ve spánku?
Hubneme i ve spánku?

Nedaří se vám zhubnout? Pak byste se měli zaměřit nejen na to, jak se hýbete a co jíte, ale také na správný spánek. V noci můžeme svému tělu k redukci tukových zásob významně pomoci. Není třeba ani nic náročného dělat, hubnutí půjde pozvolna samo. Jak na to?

Jak se ubránit chřipce a virózám?
Jak se ubránit chřipce a virózám?

Chceme-li, aby naše imunita organismu fungovala tak jak má a zajistila nám ochranu zejména v chladných měsících roku, měli bychom zajistit především dostatek vitamínu C a vitamínu A. Vitamín C je účinný proti virům a bakteriím, zatímco „áčko“ funguje skvěle proti infekčním nemocem a hrozbám. Céčko najdeme především v mnoha druzích ovoce a zeleniny, vitamín A se pak nalézá v hojném množství kupříkladu ve vejcích, játrech nebo v rybách.

Lupy ve vlasech? Už nikdy více!
Lupy ve vlasech? Už nikdy více!

Lupy ve vlasovém porostu vlastně nejsou žádnou tragickou chorobou, jedná se spíše o poruchu, která nepůsobí nejlépe z estetického hlediska. Jedná se vlastně o odumřelé kousky pokožky, které pak nevypadají zrovna vábně, zvláště když vám padají na oblečení.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Dárkový poukaz do Wellnes hotelu Kolštejn***

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.