Pro zdravého dospělého jsou bezpečné až čtyři kávy denně

08.04.2015 Praha 8. dubna (ČTK) - Tři až čtyři šálky kávy denně jsou pro zdravého dospělého člověka bezpečné. Obsahují 300 až 400 miligramů kofeinu, což odpovídá chystanému stanovisku Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA). Novinářům to dnes řekl gastroenterolog Peter Minárik. Obavy z nežádoucích účinků kofeinu jsou podle něj přehnané. Kdo pije kávu pravidelně, tlak mu nezvýší. Dopřát si ji mohou kardiaci, když to dovolí lékař. Vyhnout by se jí měli lidé s vředovou chorobou a pálením žáhy.

Celodenní dávky kofeinu- kolik můžeme?

"Jednotlivé dávky kofeinu do 200 miligramů nevyvolávají obavy o bezpečnost dospělých. Je nepravděpodobné, že by mohly způsobovat zásadní změny krevního tlaku anebo průtoku krve myokardem. Také není žádný předpoklad, že by měnily stav hydratace či tělesnou teplotu," citoval z vědeckého stanoviska, které EFSA v lednu předložil k veřejné diskusi. Definitivní znění má být zveřejněno koncem dubna, zásadní změny se nepřepokládají, uvedl Minárik, který působí v bratislavském Onkologickém ústavu sv.Alžběty. 
Celodenní dávky kofeinu podle EFSA mohou být až 400 miligramů, u těhotných žen poloviční. Kojící ženy mohou stejně jako ostatní dospělí přijmout v jednotlivé dávce do 200 miligramů kofeinu a v průběhu dne celkem až 400 miligramů. Pro děti od tří do deseti let a pro dospívající do 18 let považuje panel expertů EFSA za bezpečný denní příjem, stejně jako u dospělých, tři miligramy kofeinu na kilogram váhy. 

Kde všude je kofein obsažen?

Kofein je v kávě, kakau, čaji, kolových a energetických nápojích. V gramu mleté kávy je ho osm až 40 miligramů, ve stejném množství instantní kávy 25 až 54 gramů, proto jí člověk do denního limitu může vypít méně, upozornil Minárik. Běžný šálek kávy obsahuje 65 až 175 miligramů kofeinu, čaje 50 miligramů, horké čokolády od jednoho do 35 miligramů, čtvrt litru energetického nápoje 80 miligramů a stejné množství coly 25 až 32 gramů.

Češi versus Evropa

Češi oproti ostatní Evropě podle statistik zaostávají ve spotřebě kofeinu, v průměru na den přijmou 298 miligramů, Švédové 535 miligramů a Němci 562 miligramů. Dospívající Češi přijmou 131 miligramů kofeinu za den, Němci 240 miligramů a Švédové ale jen 54 miligramů. 
Lidé pijí kávu a kofeinové nápoje pro povzbuzení i pro chuť. Kofein zvyšuje soustředění a zlepšuje vizuální a sluchovou bdělost, proto se doporučuje řidičům a sportovcům. Pomáhá proti bolestem hlavy a oddaluje spánek, což ale u citlivějších lidí může být problém, proto by večer už kávu pít neměli, shrnul Minárik.

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

8 potravin, které urychlí metabolismus a pomohou efektivně hubnout
8 potravin, které urychlí metabolismus a pomohou efektivně hubnout

Nedaří se vám efektivně zhubnout? Kromě zdravého pohybu vám mohou pomoci některé potraviny, které více než jiné urychlují metabolismus.

Geopatogenní zóny: jsou výmyslem či nikoliv?
Geopatogenní zóny: jsou výmyslem či nikoliv?

Už jste slyšeli o místech na zemi, která mají negativní až zhoubné účinky na lidské zdraví? Říká se jim geopatogenní zóny, a někdo na ně věří, jiný zase ne.

Noni - ne právě chutné plody s velkým účinkem na vitalitu
Noni - ne právě chutné plody s velkým účinkem na vitalitu

tále častěji se v našich obchodech objevují pro našince méně známé, ba dokonce i zcela neznámé druhy ovoce. Jednou z takových novinek poslední doby je i exotické ovoce noni, které se pěstuje v Tichomořských ostrovech a domácí ho znají jako pomocníka na udržení si dobrého zdraví. V Číně a Indii využívají jeho úžasné vlastnosti již více než 2000 let. Seznamte se s jeho léčivými vlastnostmi i vy.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Brainstart

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.