Projekt má zlepšit komunikaci mezi lékaři a pacienty

14.05.2015 Praha 14. května (ČTK) - Více než 90 procent z tisíce stížností, které ročně obdrží lékařská komora, se týká nedorozumění v komunikaci mezi pacienty a zdravotníky. Ke zlepšení stavu by měl přispět projekt, do něhož se v Česku zapojilo šest z 15 center pro léčbu roztroušené sklerózy. V jeho rámci si lékaři nacvičují různé modelové situace, například jak sdělit pacientovi nepříznivou diagnózu či zabránit možnému konfliktu.

Komunikace pacient- doktor je velmi důležitá

"Komunikace pacienta a lékaře je daleko důležitější, než si zdravotní pojišťovny myslí, a bohužel čas, který na ni vyhrazují, je naprosto nedostatečný," řekla dnes novinářům vedoucí centra pro léčbu roztroušené sklerózy Všeobecné fakultní nemocnice profesorka Eva Havrdová. 
Lékař by podle ní měl mít na pacienta tolik času, aby s ním mohl probrat vše, o čem chce nemocný mluvit. Tak může lépe rozpoznat, co je v diagnóze nejdůležitější, a podle toho léčbu zacílit. Na lékařských fakultách se ale komunikace vyučuje nedostatečně a v lékařské praxi na ni není čas, řekla.

Lékaři se proškolují

V projektu se dosud proškolilo 80 lékařů z těchto center, zapojily se i sestry. Vycházelo se ze zkušeností podobného projektu z Francie, kde zdravotníci nacvičovali komunikaci s pomocí herců. Ti hráli roli lékaře, ale i pacienta, aby si lékaři také vyzkoušeli pocity svých protějšků. 
Garantem projektu a zároveň vyučující je herečka Milena Steinmasslová, jež se vedle herectví věnuje i výuce komunikace. Řekla, že ji překvapilo, jak striktně se někteří lékaři nechtěli projektu účastnit, jiní naopak okamžitě přijali za své rady, jak například sdělit pacientovi, že má roztroušenou sklerózu, a tedy může skončit na vozíku. U sester ocenila, že byly všem radám otevřené a s humorem zvládaly i téměř neřešitelné střety. 

 Lékař: Pro úspěšný přenos embrya je nutné zvolit správný čas
Lékař: Pro úspěšný přenos embrya je nutné zvolit správný čas

Praha 15. června (ČTK) - Pro úspěšný přenos embrya při umělém oplodnění je zásadní, aby se do dělohy dostalo ve správný čas. Stoupne tím naděje pro neplodné páry na potomka. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl primář klinického centra Iscare Jaroslav Hulvert. V klinických studiích se ověřuje metoda vyvinutá španělskými vědci, která umožní správný čas určit. Vychází z toho, že většina žen má v cyklu několikadenní období, kdy děložní sliznice vysílá chemické signály k úspěšnému přenosu embrya.

Olomoučtí vědci získali patent na látky s protinádorovým účinkem
Olomoučtí vědci získali patent na látky s protinádorovým účinkem

Olomouc 29. května (ČTK) - Olomoučtí vědci získali evropský patent na nové látky s protinádorovým účinkem. Jde o komplexní sloučeniny na bázi platiny, které jsou účinnější než dnes používaná chemoterapeutika, a mají i menší negativní vedlejší účinky.

Le Monde: Kolik času strávíme hledáním založených věcí?
Le Monde: Kolik času strávíme hledáním založených věcí?

Paříž 30. března (ČTK/Le Monde) - Výrobci chytrých příslušenství jakoby Francouzům připomínali, že jsou nenapravitelně roztržití či velcí nepořádníci. Francouzská společnost Wistiki například nabízí malé inteligentní plastové čtverečky, které umožňují lokalizovat prostřednictvím chytrého telefonu ty předměty, na něž byly tyto čtverečky předtím zavěšeny, píše francouzský deník Le Monde.

Češi stále myslí málo na včasný záchyt rakoviny tlustého střeva
Češi stále myslí málo na včasný záchyt rakoviny tlustého střeva

Praha 18. března (ČTK) - Přestože Češi a Češky patří k světovým rekordmanům ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku, na její včasný záchyt stále málo myslí.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Brainstart

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.