Pylové alergie hrozí na jaře i v letním období

13.07.2015 Alergie na pyl je poměrně hodně častá, známe ji i pod názvem „senná rýma“. Tato sezonní alergická rýma nemusí mít se senem ale nic společného. Dokonce může být skrytým projevem alergie na roztoče nebo zvířecí srst, někdy provází i průduškové astma. Proto ji není rozumné podceňovat.

Jaké jsou příznaky?

 

K příznakům patří především alergická rýma, pocit ucpaného nosu kvůli otoku nosní sliznice a svědění těchto partií. Velmi typické je časté kýchání, třeba i dvacetkrát za sebou. Alergici se potýkají se zánětem spojivek, se slzením, zarudnutím, pálením a svěděním očí.  

 

Které rostliny bývají příčinou „senné rýmy“?

 

Alergičtí můžeme být na trávy, dřeviny i byliny.

  • Mezi nejproblémovější trávy patří srha, pýr, psárka, lipnice, bojínek, kukuřice a rákos.

  • Dřeviny, které v květu způsobují alergie, jsou hlavně bříza, javor, habr, jírovec, cypřiš, dub, buk, jasan, vrba, ořešák, líska, lípa, platan, topol, olše nebo jilm.

  • Byliny, jejichž pyly často přináší alergikům potíže, jsou řepka, tolice vojtěška, hořčice, jitrocel, jetel, ambrózie a pelyněk.

Nikde ale není řečeno, že právě vy nemůžete mít alergii na pyly jiných, méně obvyklých rostlin.

 

Pylový kalendář napoví

 

I když většina sezonních alergií bývá na jaře, ani v létě se nám nevyhýbají. Obvyklou dobu květu jednotlivých rostlin najdeme v pylovém kalendáři. V každém měsíci kvetou trochu jiné rostliny, a proto někdo trpí na alergii v květnu, a jiný třeba v červenci. Pro vznik alergií jsou klíčové koncentrace určitých pylových zrn ve vzduchu. Většinou stačí, aby jich bylo 10 až 20 v 1 m3 ovzduší a problém je na světě.

 

Pylová sezona v České republice

 

V České republice pylová sezona trvá od druhé poloviny března do konce září. Rozdělit ji můžeme na tři období.

  • Jaro: ve vzduchu se vyskytují převážně pyly dřevin

  • Léto: hlavními alergeny jsou pyly trav

  • Podzim: převažují pyly plevelů

 

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Hubneme i ve spánku?
Hubneme i ve spánku?

Nedaří se vám zhubnout? Pak byste se měli zaměřit nejen na to, jak se hýbete a co jíte, ale také na správný spánek. V noci můžeme svému tělu k redukci tukových zásob významně pomoci. Není třeba ani nic náročného dělat, hubnutí půjde pozvolna samo. Jak na to?

Jak se ubránit chřipce a virózám?
Jak se ubránit chřipce a virózám?

Chceme-li, aby naše imunita organismu fungovala tak jak má a zajistila nám ochranu zejména v chladných měsících roku, měli bychom zajistit především dostatek vitamínu C a vitamínu A. Vitamín C je účinný proti virům a bakteriím, zatímco „áčko“ funguje skvěle proti infekčním nemocem a hrozbám. Céčko najdeme především v mnoha druzích ovoce a zeleniny, vitamín A se pak nalézá v hojném množství kupříkladu ve vejcích, játrech nebo v rybách.

Lupy ve vlasech? Už nikdy více!
Lupy ve vlasech? Už nikdy více!

Lupy ve vlasovém porostu vlastně nejsou žádnou tragickou chorobou, jedná se spíše o poruchu, která nepůsobí nejlépe z estetického hlediska. Jedná se vlastně o odumřelé kousky pokožky, které pak nevypadají zrovna vábně, zvláště když vám padají na oblečení.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Dárkový poukaz do Wellnes hotelu Kolštejn***

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.