Rozdíl mezi laktační intolerancí a alergií na mléko

29.09.2015 Mnoho lidí, kteří nesnesou v dospělosti mléko, si myslí, že na něj mají alergii. Pokud vám také po mléku nebývá dobře, nemusí vůbec jít o alergii. Nejspíše trpíte nesnášenlivostí mléčného cukru- laktózy. Jaký je v tom rozdíl?

V čem se liší alergie a intolerance?

 

Jaké jsou rozdíly mezi nesnášenlivostí mlékaalergií na něj? Alergie na mléko postihuje zejména děti, a to ty nejmenší. Intolerance laktózy je typická pro dospělé. Příznaky alergie jsou kožní potíže, u intolerance zase trávicí potíže. Samozřejmě nemusí to být bez výjimky a velký rozdíl je i v samotném spouštěči potíží. U alergie dělají problém mléčné bílkoviny, u intolerance je to v zásadě mléčný cukr.  

 

Z alergie na mléko většina dětí „vyroste“

 

Alergie na kravské mléko patří mezi potravinové alergie a sklony k ní se dědí. Trpí jí každé 10. dítě a pouze půl procenta dospělých, jde o situaci, kdy je dítě alergické na bílkoviny kravského mléka a nesnese většinou ani mléko ovčí, kozí nebo umělé kojenecké, protože bílkoviny v něm obsažené jsou podobné. Projevuje se to atopickým ekzémem, někdy i rýmou, průjmem a bolestí břicha, to ale spíš výjimečně.  

 

Pomůže kojení?

 

Obranou nemusí být ani kojení. Pokud jí matka mléčné výrobky, alergeny se k dítěti dostávají skrz mateřské mléko a dítě většinou může pít pouze hypoalergenní mléko z lékárny. Velká většina dětí z tohoto stavu ale za několik let „vyroste", není proto vůbec výjimečné, že děti, které byly jako malé alergické na kravské mléko, si jej mohou jak starší dopřát a v dospělosti už žádné potíže nemají. Pokud ale bylo dítě alergické na mléko, je třeba mít na paměti, že může mít větší sklon i k dalším alergiím.  

 

Laktózová intolerance se vyvíjí postupně

 

Laktózová intolerance se projevuje trávicími potížemi, průjmem a bolestmi břicha. Na rozdíl od alergie se nedědí. Vzniká většinou postupně, ubýváním enzymů trávících mléko, nebo následkem jiného onemocnění, které ve střevě tyto enzymy zničí. Velmi často se tak stává při přísných dietách, nebo pokud zkrátka na nějaký čas přestaneme mléko pít. Mléko pak v tlustém střevě kvasí, protože se nestrávilo. Řešením intolerance je mléko vynechat a pít jedině to bez laktózy. Někdy se stav po čase upraví a tělo dokáže enzymy zase v určité míře vytvářet, především pak u těch nejmenších.

 

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Hubneme i ve spánku?
Hubneme i ve spánku?

Nedaří se vám zhubnout? Pak byste se měli zaměřit nejen na to, jak se hýbete a co jíte, ale také na správný spánek. V noci můžeme svému tělu k redukci tukových zásob významně pomoci. Není třeba ani nic náročného dělat, hubnutí půjde pozvolna samo. Jak na to?

Jak se ubránit chřipce a virózám?
Jak se ubránit chřipce a virózám?

Chceme-li, aby naše imunita organismu fungovala tak jak má a zajistila nám ochranu zejména v chladných měsících roku, měli bychom zajistit především dostatek vitamínu C a vitamínu A. Vitamín C je účinný proti virům a bakteriím, zatímco „áčko“ funguje skvěle proti infekčním nemocem a hrozbám. Céčko najdeme především v mnoha druzích ovoce a zeleniny, vitamín A se pak nalézá v hojném množství kupříkladu ve vejcích, játrech nebo v rybách.

Lupy ve vlasech? Už nikdy více!
Lupy ve vlasech? Už nikdy více!

Lupy ve vlasovém porostu vlastně nejsou žádnou tragickou chorobou, jedná se spíše o poruchu, která nepůsobí nejlépe z estetického hlediska. Jedná se vlastně o odumřelé kousky pokožky, které pak nevypadají zrovna vábně, zvláště když vám padají na oblečení.


Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!
Vánoční soutěž
Vánoční soutěž
Získejte poukaz do lékárny v hodnotě 500 Kč
Získejte poukaz do lékárny v hodnotě 500 Kč
Soutěžte s Dapis gelem
Soutěžte s Dapis gelem
Spuštění webu Tvé zdraví
Spuštění webu Tvé zdraví
Dárkový poukaz do Wellnes hotelu Kolštejn***