Účast žen ve screeningu rakoviny prsu stoupla více než 10krát

09.04.2015 Praha 9. dubna (ČTK) - Na více než desetinásobek stoupla účast žen ve screeningu rakoviny prsu od spuštění programu v roce 2002. V počátcích podle zakladatele programu pofesora Jana Daneše chodilo šest procent žen, v roce 2013 překročila účast 60 procent a po zavedení adresných pozvánek se letos přiblíží 70 procentům.

Ženy už se nebojí screeningu jako dřív

Podle primářky Miroslavy Skovajsové roste účast i proto, že se daří zbavovat ženy strachu. Stále se ale zhruba deset procent bojí, že přijdou pozdě. Na osvětu o prevenci rakoviny prsu se zaměří letos už patnáctý růžový pochod proti rakovině prsu, který projde Prahou 6. června. 
V ČR byla loni rakovina prsu zjištěna u zhruba 7000 žen. "Myslím si, že se ztratila ta panická hrůza a spíše se objevuje motivující obava, která ženy zvedne a přivede k vyšetření," řekla ČTK předsedkyně Asociace mamodiagnostiků a primářka pražského Mamacentra Háje Skovajsová. Změně postoje podle ní odpovídají i česká data. Přibývá nálezů prvních stadií, tedy nehmatných nádorů, snižují se druhá stadia, což jsou už hmatné nádory. "Nesmírně se snížila třetí stadia, kdy jsou už postiženy spádové uzliny. Bohužel deset procent žen přichází s lokálně pokročilou chorobou, to je posledních dvacet let pořád stejné," uvedla. 

Chodit na screening se vyplatí!

Stejně jako jinde na světě, a to i v zemích s tradicí screeningu téměř čtyřicetiletou a až 90 procentní účastí, zůstává v ČR skupina neoslovitelných žen, které si nejdřív myslí, že nález zmizí, potom hledají neověřené pomoci a k lékaři přijdou ve stádiu, kdy už jim není pomoci. Se vzděláním to podle primářky nesouvisí, měla i vysokoškolsky vzdělané pacientky, které přišly až poté, co si prsa "léčily" kozlíkovou mastí a čekaly na zázrak. Častěji jsou pod vlivem strachu starší ženy. 
Vzhledem k tomu, že se daří objevovat nádory ve stále nižším stadiu, má ČR nyní pátou nejnižší úmrtnost žen na rakovinu prsu v Evropě. Výskyt tohoto onemocnění je přitom velmi vysoký, Česká republika je na 18. místě. "Takže je vidět, že chodit na screening se vyplatí," poznamenala primářka. 

Nezapomeňte ze začátku na samovyšetření prsu a následně na mamografii

Připomněla, že i když žena chodí na screening, měla by provádět samovyšetření prsu, návody jsou na internetu. U žen do 40 let je prsní žláza těžce přehledná, doporučuje se jim, aby se jednou za dva roky nechaly vyšetřit ultrazvukem a ověřily si, zda jsou v pořádku. 
Po dovršení 40 let by ženy měly začít s mamografií. "Věk mezi čtyřicítkou a padesátkou vnímáme jako nejrizikovější, tak tam radíme mamografii, nebo jakoukoli prevenci každý rok, a po padesátce až do konce života mamografii jednou za dva roky," řekla. Zdravotní pojišťovny hradí preventivní mamografii jednou za dva roky ženám od 45 let věku. 
Start růžoého pochodu je ve 12:00 ze Staroměstského náměstí, cílem je Rohanský ostrov. Podobné pochody se konají v 58 zemích. Jako vstupenka slouží tričko za 399 korun, pro ženy růžové s obrysem srdce, pro muže šedé s obrysem růžové kravaty. Na obou je drobný nápis "Pro ni, pro něj, pro děti, pro Tebe, pro zdravá prsa". 

Voňavý rozmarýn je dobrý proti rakovině
Voňavý rozmarýn je dobrý proti rakovině

Rozmarýn je oblíbeným kořením a není tajemstvím, že v čerstvé nebo sušené podobě dodá jídlům nezaměnitelné aroma. Používá se zejména na maso nebo jídla z brambor. A podle nejnovějších poznatků, pokud pokrm okořeníte rozmarýnem, snížíte množství rakovinotvorných látek, které během přípravy vznikly.

Mamma HELP pomůže ženám s rakovinou prsu zdravě jíst
Mamma HELP pomůže ženám s rakovinou prsu zdravě jíst

Praha 16. května (ČTK) - Sdružení Mamma Help, v němž ženy po prodělané rakovině prsu pomáhají novým pacientkám, odstartuje v pondělí nový projekt s názvem "Holky, už mi zase chutná!". Nechutenství spojené s onkologickou léčbou zná v Česku na 70.000 žen. V osmi městech republiky ustavily poradny kuchařské týmy, do nichž přizvaly mistry kuchaře, a budou až do konce září společně vařit. Na závěr se týmy utkají na veřejnosti, řekla ČTK ředitelka Mamma HELP Jana Drexlerová.

Češi stále myslí málo na včasný záchyt rakoviny tlustého střeva
Češi stále myslí málo na včasný záchyt rakoviny tlustého střeva

Praha 18. března (ČTK) - Přestože Češi a Češky patří k světovým rekordmanům ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku, na její včasný záchyt stále málo myslí.

Jak probíhá zvětšení prsou?
Jak probíhá zvětšení prsou?

Zvětšení prsou pomocí implantátů patří stále mezi nejžádanější zákroky k vylepšení vzhledu a sebevědomí žen. Jedná se o operaci v celkové anestezii, která trvá přibližně hodinu. Implantáty dokážou vyřešit problém s malými nebo povislými prsy. Žena získá plnější dekolt, větší sebevědomí, vyrovnají se tělesné disproporce.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Brainstart

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.