Voňavý rozmarýn je dobrý proti rakovině

15.09.2015 Rozmarýn je oblíbeným kořením a není tajemstvím, že v čerstvé nebo sušené podobě dodá jídlům nezaměnitelné aroma. Používá se zejména na maso nebo jídla z brambor. A podle nejnovějších poznatků, pokud pokrm okořeníte rozmarýnem, snížíte množství rakovinotvorných látek, které během přípravy vznikly.

 

Ty se totiž mohou tvořit při smažení, opékání, grilování nebo pečení. Jde o látky ze skupiny heterocyklických aminů, a tento problém se týká především masa a ryb. Pokud ale nechceme připravovat maso pouze na páře nebo vařit, těmto látkám se nevyhneme.

 

Studie se zajímavými výsledky

 

Jelikož heterocyklické aminy patří mezi známé karcinogeny, je žádoucí se jim co nejvíce vyhýbat. Během studie byl ke zkoumaným plátkům masa, které prošly vždy stejnou tepelnou úpravou, přidáván extrakt z rozmarýnu o různé koncentraci. Následně se změřilo množství rakovinotvorných látek před a po přidání tohoto extraktu. Překvapivým zjištěním bylo, že ke snížení došlo vždy, při všech koncentracích rozmarýnu. A ještě zajímavějším výsledkem bylo, že nejlépe účinkovaly nižší koncentrace rozmarýnu při vyšší teplotě.  

 

Na rozmarýn v kuchyni nezapomínejme

 

Na základě výsledků těchto pokusů je určitě žádoucí rozmarýn v kuchyni používat a doplnit s ním svůj zdravý jídelníček. I když zrovna nechystáte maso, má své využití, výborně chutná ve spojení s bramborami, houbami, smetanovými omáčkami, nebo ve směsích k ochucení těstovin. Navíc má i další příznivé účinky. Zlepšuje zažívání, snižuje nechutenství, zklidňuje podrážděné nervy a působí antibakteriálně.

Nejlepší a nejchutnější variantou je pěstovat si svůj vlastní rozmarýn za oknem, na balkoně nebo na zahrádce. Ten pak použijeme čerstvý, nebo si jeho část můžeme usušit. Takové domácí koření se může stát i vhodným dárkem od srdce pro vaše blízké.  

 

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Hubneme i ve spánku?
Hubneme i ve spánku?

Nedaří se vám zhubnout? Pak byste se měli zaměřit nejen na to, jak se hýbete a co jíte, ale také na správný spánek. V noci můžeme svému tělu k redukci tukových zásob významně pomoci. Není třeba ani nic náročného dělat, hubnutí půjde pozvolna samo. Jak na to?

Jak se ubránit chřipce a virózám?
Jak se ubránit chřipce a virózám?

Chceme-li, aby naše imunita organismu fungovala tak jak má a zajistila nám ochranu zejména v chladných měsících roku, měli bychom zajistit především dostatek vitamínu C a vitamínu A. Vitamín C je účinný proti virům a bakteriím, zatímco „áčko“ funguje skvěle proti infekčním nemocem a hrozbám. Céčko najdeme především v mnoha druzích ovoce a zeleniny, vitamín A se pak nalézá v hojném množství kupříkladu ve vejcích, játrech nebo v rybách.

Lupy ve vlasech? Už nikdy více!
Lupy ve vlasech? Už nikdy více!

Lupy ve vlasovém porostu vlastně nejsou žádnou tragickou chorobou, jedná se spíše o poruchu, která nepůsobí nejlépe z estetického hlediska. Jedná se vlastně o odumřelé kousky pokožky, které pak nevypadají zrovna vábně, zvláště když vám padají na oblečení.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Dárkový poukaz do Wellnes hotelu Kolštejn***

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.