Zdravá výživa pro mozek - brainfood

27.07.2015 Superpotraviny jsou již dosti známým pojmem, kterým je dnes doslova zaplavený internet. Ve skutečnosti se jedná o jakýsi marketingový název, označují v podstatě každé ovocné i zeleninové plody, které disponují nadměrně vysokým obsahem určitých, většinou tělu prospěšných látek. Mezi superpotraviny se můžou řadit také potraviny, které dokážou podpořit naši mysl a mozek, tedy brainfood.

 

Doslovný překlad zní potrava pro mozek a není to překlad vůbec scestný. Vyjmenujme si alespoň ty nejznámější, ale přitom stále ještě exotické potraviny pro mozek a jejich spektrum účinnosti na naši duši. Zdraví samotné nespočívá jen ve fyzické, ale také v psychické podstatě.

 

 

  • Kešu ořechy- zabraňují demenci a působí pozitivně na výkon mozku.

  • Kokosový olej- pomáhá předcházet demenci a Alzheimerově chorobě.

  • Hořká čokoláda- měla by obsahovat alespoň 80 procent kakaa. Zlepšuje náladu, ale také podporuje činnost cév a srdce a kognitivní funkce.

  • Zelený čaj- ideální je konzumace v kombinaci s bylinkami, jako je například máta peprná, velmi dobře se hodí také doplněk v podobě ginkgo biloba, tedy jinanu dvoulaločného.

  • Čaga- zázračná houba z drsných sibiřských oblastí, která napomáhá lepšímu prokrvení mozku a jeho funkci, podporuje ale také celkovou imunitu a vitalitu, zlepšuje sexuální apetit a říká se o ní, že je to houba mládí.

  • Olej Sacha Inchi- v tomto oleji se nalézá obrovské množství omega 3-6-9 nenasycených kyselin, pomáhá při léčbě Alzheimera, podporuje zdravý vývoj plodu.

 

Brainfood každý den

 

Najdou se ale také potraviny, které známe až chronicky dobře, ale neuvědomujeme si jejich přínos pro naše myšlení. V podstatě každý druh ořechů, nejen kešu, se hodí pro podporu mozkové a cévní činnosti, podobný přínos mají také rozličná semínka. Mezi ta nejvíce využívaná se řadí: chia, maková, lněná, konopná, sezamová.

 

 

Brainfood, to jsou ale také běžné složky naší stravy, zejména:

  • Vejce

  • Fazole, listová zelenina- zelený salát

  • Ovocné šťávy

  • Volně žijící ryby

 

 La Repubblica: Vědci prokazují blahodárné účinky sexu
La Repubblica: Vědci prokazují blahodárné účinky sexu

Řím 19. února (ČTK/La Repubblica) - Uklidňuje, působí proti depresi a proti bolestem a zřejmě i příznivě ovlivňuje paměť. Je jako droga, neboť působí na stejné oblasti mozku jako kokain, kofein, nikotin a čokoláda. A na muže má uspávací vliv. Takové jsou účinky sexu na lidský mozek, zjistili vědci.

Moje dítě má špatnou paměť
Moje dítě má špatnou paměť

Zlobíte se na své dítě, že má špatnou paměť a že mu musíte všechno neustále opakovat a připomínat, nebo jinak by si zapomněl někde snad i svou hlavu? Podle odborníků ale nic takového jako je špatná paměť neexistuje. Pokud se bude mozek cvičit, pak to, co si do něj uschováte, by mělo vydržet, a to i v případě vašich zapomnětlivých dětí.

Potraviny, které Vám dodají energii a nakopnou Vás
Potraviny, které Vám dodají energii a nakopnou Vás

Když jste unavení a potřebujete dodat energii, káva vás napadne jako první, jenže kofein je dobrý sluha, ale špatný pán. Pokud vám připadá, že se po svátcích nemůžete dostat do tempa, tělo je líné a mozek jakbysmet. Tady je pár tipů na potraviny, které vás povzbudí a navíc si pochutnáte.

AFP: Mikrocitrus australský, luxusní ovoce 21. století
AFP: Mikrocitrus australský, luxusní ovoce 21. století

Sydney 31.prosince (ČTK/AFP) - Mikrocitrus australský roste na východě Austrálie, kde byl k radosti největších šéfkuchařů světa před zhruba 20 lety znovu objeven. Několik zrnek na ústřici vykoná zázrak, píše agentura AFP.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Dárkový poukaz do Wellnes hotelu Kolštejn***

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.