Zelené zdraví ze zahrádky

22.04.2015 Mnoho z bylinek působí poměrně nenápadně, nijak výrazněji nekvetou a jsou v podstatě neustále zelené. V té zelené barvě se ale skrývá hodně plusů pro naše zdraví. Pravděpodobně je máte na zahrádce také, ale možná je využíváte pouze jako pochutiny, které se tepelně upravují a tím sice neztratí lahodnou chuť, ztratí ovšem velké množství příznivých látek. Možná nebude od věci doplnit si o nich pár informací.

Pažitka

Je nejběžnější bylinkou našich zahrádek a mnozí ji za bylinku ani nepovažují. Tato cibulovina, která se vysévá přímo na stanoviště, ovšem není jen chutnou přísadou do polévek a jiných pokrmů, ale také má vliv na krevní tlak, který významně snižuje. Obsahuje také množství vitamínu C, který posiluje celkovou imunitu.

Libeček

V jídle, především pak v polévce umí dokonale zastoupit maggi, pro tělo je mnohem lépe stravitelný. Libeček vyrůstá až do výšky dvou metrů a vyžaduje dostatek zálivky a kvalitní půdu bohatou na humus. Léčivá je celá rostlina, dokonce i semena a kořen.

Takzvané „zelené maggi" podporuje lepší trávení, má pozitivní vliv na žlučník, rozpouští kameny a ulevuje při revma a dně. Libeček ale není příliš vhodný pro lidi s onemocněním ledvin.

Kopr

Kopr je až metr vysokou jednoletou rostlinou, která vyžaduje dosti slunce a vlhkou půdu zásobenou živinami. Hodí se nejvíce do různých zavařenin a salátů, omáček, rybích a vaječných jídel. Také ale tiší potíže se zažíváním a doporučuje se kojícím matkám, u kterých podporuje tvorbu mateřského mléka a zvyšuje jeho kvalitu.

Další zelené koření pro zdraví:

  • Petrželka- silně močopudná, zlepšuje krevní tlak a funkci ledvin, pomáhá při tvorbě červených krvinek

  • Koriandr- při bolestech břicha- čaj, zmenšuje revmatické bolesti

  • Oregano- proti kašli a  dýchacím potížím, napomáhá lepšímu zažívání

Tyto bylinky nejsou tolik nápadné, netoužíme u nich po krásných květech, ale po chuti a překvapivě se v nich skrývá také množství zeleného zdraví. Máte je na své zahradě také? Nebo jste na některé zapomněli?

 

Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni
Tymián podpoří zdraví na buněčné úrovni

Tymián je oblíbená aromatická bylinka s antimikrobiálními účinky, bohatá na antioxidanty. V tymiánu se nachází velké množství účinných látek s označením fytolátky, ke kterým se řadí především tymol, působící protizánětlivě a detoxikačně.

Hubneme i ve spánku?
Hubneme i ve spánku?

Nedaří se vám zhubnout? Pak byste se měli zaměřit nejen na to, jak se hýbete a co jíte, ale také na správný spánek. V noci můžeme svému tělu k redukci tukových zásob významně pomoci. Není třeba ani nic náročného dělat, hubnutí půjde pozvolna samo. Jak na to?

Jak se ubránit chřipce a virózám?
Jak se ubránit chřipce a virózám?

Chceme-li, aby naše imunita organismu fungovala tak jak má a zajistila nám ochranu zejména v chladných měsících roku, měli bychom zajistit především dostatek vitamínu C a vitamínu A. Vitamín C je účinný proti virům a bakteriím, zatímco „áčko“ funguje skvěle proti infekčním nemocem a hrozbám. Céčko najdeme především v mnoha druzích ovoce a zeleniny, vitamín A se pak nalézá v hojném množství kupříkladu ve vejcích, játrech nebo v rybách.

Lupy ve vlasech? Už nikdy více!
Lupy ve vlasech? Už nikdy více!

Lupy ve vlasovém porostu vlastně nejsou žádnou tragickou chorobou, jedná se spíše o poruchu, která nepůsobí nejlépe z estetického hlediska. Jedná se vlastně o odumřelé kousky pokožky, které pak nevypadají zrovna vábně, zvláště když vám padají na oblečení.

Komentáře

Komentář může přidat jen zaregistrovaný uživatel

Zpravodajství

AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU
AFP: Nemoci a zranění pronásledují migranty na dlouhé cestě do EU

Atény 6. října (ČTK/AFP) - Jako dobrovolníci jsou lékaři a ošetřovatelé z humanitární skupiny Lékaři světa (MdM) zvyklí léčit zranění a nemoci v zónách konfliktů či katastrof.

Blog

Soutěže

Dárkový poukaz do Wellnes hotelu Kolštejn***

Psychotesty

Jste beznadějný romantik?
Jste beznadějný romantik?

Jste plni sentimentu jen při pomyšlení na večeři při svíčkách s milovanou osobou? Nebo jste pragmatičtější milenec? Zkuste náš online test.

Reklama

Novinky

Rozdáváme slevové poukazy!
Rozdáváme slevové poukazy!

Nasbírejte na svůj účet 135 bodů, za které si poté můžete koupit slevový poukaz do lékáren v hodnotě 100 Kč.